Trumpův syn, který má velmi blízko k Česku, vyjednával už před volbami se syrskou opozicí | Reflex.cz
nahoru

Trumpův syn, který má velmi blízko k Česku, vyjednával už před volbami se syrskou opozicí

Viliam Buchert24. listopadu 2016 • 13:20
Představitelka syrské opozice Randa Kassisová a Donald Trump junior na obědě v Paříži.
Představitelka syrské opozice Randa Kassisová a Donald Trump junior na obědě v Paříži.
• foto: 
Facebook

V luxusním hotelu Ritz na náměstí Vendôme v Paříži se 11. října odehrálo jednání diplomatů, politiků a podnikatelů, kteří hledali řešení, jak dosáhnout míru v Sýrii. Neobvyklé ale bylo, že v rámci konference se sešel Donald Trump junior, syn nového amerického prezidenta, na obědě s významnou představitelkou syrské opozice, Randou Kassisovou. Stalo se tak tedy ještě před americkými volbami.

Jak napsal list The Wall Street Journal, Randa Kassisová je údajně podporována z Moskvy a to by mělo nasvědčovat tomu, že prezident Trump hledá řešení pro Sýrii i společně s Ruskem. Proč to ale přes prostředníka udělal ještě před svým zvolením, které nebylo vůbec jisté, zůstává záhadou. Podle expertů si tím podle všeho jen kypřil půdu k dalším krokům, až začne skutečně úřadovat v Bílém domě.

Delikátním úkolem byl proto pověřen Donald Trump junior (38), nejstarší syn prezidenta a jeho někdejší manželky, Čechoameričanky Ivany Trumpové. Mladý Trump měl velmi blízko ke své české babičce a dědečkovi a pravidelně do Československa za nimi jezdil. Hovoří proto plynule i česky.

Fotkami z oběda v hotelu Ritz s Donaldem Trumpem juniorem se pochlubila Kassisová na svém Facebooku 9. listopadu. Den po volbách v USA. Americká média to „objevila“ ale až teď. Kancelář nového prezidenta schůzku bagatelizovala a podle ní se jednalo pouze o informativní setkání.

„Podařilo se mi prostřednictví jeho syna, předat prezidentu Trumpovi myšlenky a nápady, jak můžeme spolupracovat a společně dosáhnout dohody mezi Ruskem a Spojenými státy o Sýrii,“ napsala Kassisová po amerických volbách.

Tajemství zlínského pohřbu. Pojďte se podívat na místo, kde skončila válka Trumpových

S proruskou podporou Randy Kassisové, jak o tom referují od včerejška v souvislosti se setkání s Trumpem juniorem média po celém světě, je to přitom daleko složitější.

Je pravdou, že Kassisová se letos 7. března v Moskvě setkala s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem, ale současně je v opozici proti syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi, kterého Rusko vojensky i politicky podporuje. Kassisová tedy není „proruská“, jak tvrdí The Wall Street Journal, ale pořád opakuje, že bez přispění a dohody mezi Ruskem a Amerikou mír v Sýrii nenastane.

Randa Kassisová dnes žije v Paříži, protože jejím manželem je francouzský podnikatel Fabien Baussart, který kromě jiného obchoduje také s Ruskem.

Jeho žena se postavila proti diktátorovi Asadovi již před několika lety, ale na rozdíl od jiných tvrdí, že o tom, jaká vláda bude v Sýrii nastolena, se má jednat i s ním. Což administrativa Baracka Obamy odmítla. Jaký postoj k tomu zaujme nový prezident Trump, není zatím jasné. Ten jen pořád opakuje, že Islámský stát je potřeba zničit a všechny jeho bojovníky zabít.

Škarohlídi ostrouhali, Trump po zvolení více komunikuje se spojenci než kdysi Obama

O Islámském státu Trump v knize Vraťme Americe její velikost, napsal: „Tihle lidé jsou středověcí barbaři… Vytrvale jim půjdeme po krku, ať budou kdekoli, a neustaneme, dokud všichni do jednoho nebudou po smrti.“

Kassisová byla původně i členkou nejrůznější opozičních syrských organizací, ale postupně byla ze svých pozic doslova „vyštípána“. Prosazuje totiž sekularismus, spolupráci syrských muslimů a křesťanů i Arabů a Kurdů. Rázně vystoupila také proti všem muslimským fundamentalistům. A to se moc ve většině syrských odbojových skupin nenosí. A protože jedná i s Rusy, je někdy označována za „promoskevskou“.

V rozhovoru s deníkem The New York Times, který byl pořízen v úterý a otištěný ve středu, prezident Trump říká: „Mám zcela jiný názor na Sýrii, než většina ostatních.“ Co přesně hodlá udělat, ale neřekl. Dodal však, že u toho skutečně bude vyjednávat i s Vladimirem Putinem, protože jiná cesta neexistuje.

VŠE O PREZIDENTSKÝCH VOLBÁCH V USA >>>

Skandální odhalení ruské úřednice: Za vítězství Trumpa mohou Židé!
Trump má pravdu, své finanční závazky plní v NATO jen 5 zemí, Česko je na tom hodně špatně
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Smrtící korektnost: New York Times končí s karikaturami. Reflex nikdy!
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější