Otřesy na Novém Zélandu dosáhly síly 7,4 stupně.

Otřesy na Novém Zélandu dosáhly síly 7,4 stupně. Zdroj: ČTK

Nový Zéland zasáhlo silné zemětřesení nedaleko města Christchurch

Mimořádně silné zemětřesení zaznamenala dnes americká geologická služba USGS asi 90 kilometrů severovýchodně od novozélandského města Christchurch. Otřesy dosáhly síly 7,4 stupně. Zprávy o zranění osob zatím nejsou k dispozici.

Zemětřesení bylo podle USGS mělké, ohnisko otřesů leželo jen asi deset kilometrů pod zemí. Otřesy, které byly údajně cítit po celé zemi od Aucklandu na severu země až po Dunedin na jihu, byly zaznamenány po půlnoci z neděle na pondělí místního času (dnes po poledni SEČ).

Novozélandská civilní obrana doporučila občanům žijícím na východním pobřeží, aby se kvůli hrozbě přívalové vlny cunami uchýlili do výše položených míst nebo do vnitrozemí.

Hotely ve městě Christchurch byly spěšně evakuovány. V hlavním městě Wellingtonu, které leží asi 300 kilometrů od epicentra, se rozezněly sirény a lidé v panice vybíhali do ulic. Z lokality Cheviot ležící v centru zemětřesení jsou podle listu New Zealand Herald hlášeny značně poškozené budovy.

Nový Zéland leží v oblasti takzvaného Ohnivého kruhu v Tichém oceánu, zemětřesení jsou zde častá. Zatím poslední o síle 7,1 stupně postihlo ostrovy počátkem září. Téměř čtyřistatisícový Christchurch zasáhlo mocné zemětřesení i letos v únoru, několik lidí bylo zraněno.

Velká katastrofa zasáhla Christchurch v únoru 2011. Otřesy o síle 6,3 stupně tehdy zabily 183 lidí a srovnaly se zemí velkou část města včetně katedrály. Následky jsou ve městě patrné dodnes.