nahoru

Dalajlamu uvítala v Praze zhruba tisícovka lidí, připomněl Havla

ČTK17. října 2016 • 15:10
Dalajlamu uvítala v Praze zhruba tisícovka lidí, připomněl Havla
foto: ČTK

Zhruba tisícovka lidí dnes podle policejního odhadu přišla na Hradčanské náměstí uvítat v Praze tibetského duchovního vůdce dalajlamu. Desítky z nich přinesly tibetské vlajky, někteří měli v rukou transparenty s nápisy "Free Tibet" (Svobodný Tibet). Dalajlama ve své řeči připomněl bývalého prezidenta Václava Havla a vyzval, aby lidé udržovali jeho odkaz.

"Václav Havel tu nyní už není s námi. Po lidských bytostech ale něco zůstává, myšlenky, ideály," řekl. "Všichni bychom měli pokračovat v udržování Havlova odkazu, v myšlence pravdy a lásky," uvedl dalajlama, kterého s bývalým českým prezidentem pojilo osobní přátelství.

Dalajlama také ve své řeči zdůraznil, že se nesnaží o odtržení Tibetu od Číny, z čehož ho obviňuje Peking. "My Tibeťané neusilujeme o samostatnost, o nezávislost Tibetu. Chceme však, aby ve svazku s Čínou byla dodržována lidská práva Tibeťanů, aby byla zachována buddhistická tradice Tibetu," řekl.

Dalajlamův příchod na pódium v bráně Schwarzenberského paláce přivítal dlouhý potlesk. Ten zazněl znovu v okamžiku, kdy tibetský duchovní vůdce pověsil šerpu na plakát, na němž byl vyobrazen společně s Havlem.

Dalajlama měl původně vystoupit na pódiu postaveném vedle sochy prezidenta Masaryka vedle Schwarzenberského paláce, Správa Pražského hradu ale nepovolila zábor prostranství. Své rozhodnutí organizace neodůvodnila. Praha 1 předtím podle serveru dala k uspořádání akce kladné stanovisko.

Dalajlamu uvedla herečka Barbora Hrzánová, která připomněla i první návštěvu tibetského duchovního vůdce v Praze, kdy přijel na Havlovo pozvání. "Tehdy dalajlama vystoupil na balkóně Arcibiskupského paláce a po jeho boku stál kardinál (František) Tomášek. Nyní tu stojí mezi námi a bez kardinála," řekla.

Ředitel organizace Post Bellum Mikuláš Kroupa, jehož organizace se podílela na pořádání uvítání dalajlamy, při ceremoniálu kritizoval prezidenta Miloše Zemana. Podle něj upřednostňování ekonomických témat před lidskými právy povede k tomu, že i Češi o lidská práva přijdou.

U příležitosti dalajlamova příjezdu do Prahy vystoupily na Hradčanském náměstí také zpěvačky Aneta Langerová a Lenka Dusilová.

Dalajlama přijel do Prahy na dvacátý ročník mezinárodní konference Forum 2000, kterou Havel založil. Na pozvání bývalého prezidenta na ní vystupoval už v minulosti. Letos se zúčastní několika diskusních panelů a na závěr konference bude mít veřejnou přednášku.

ČTK


Klíčová slova: dalajlama, Praha, ČeskoDiskuse ke článku