Donald Trump

Donald Trump Zdroj: Profimedia.cz

Trump potřebuje i hlasy černošské menšiny, vydal se do Detroitu a slibuje obnovu města

Prezidentský kandidát amerických republikánů Donald Trump dnes zesílil svou snahu o získaní hlasů černochů návštěvou Detroitu, v němž tato menšina dominuje. Na setkání s občany v místním kostele Trump podle agentury AP slíbil, že pomůže s obnovou města, které před třemi lety spadlo na rok a půl do bankrotu. Černoši od 60. let tradičně volí naprostou většinou demokraty, což znamená, že nyní podporují Trumpovu sokyni Hillary Clintonovou.

Trump, jehož odpůrci ho často označují mimo jiné za rasistu, začal o hlasy černošských voličů cíleně usilovat minulý měsíc, dosud však na ně apeloval před převážně bělošskými posluchači. Předešlý republikánský kandidát Mitt Romney dostal od černochů pouhých šest procent hlasů.

"Jsem tady, abych vám naslouchal," prohlásil Trump v kostele Great Faith Ministries International, kam chodí převážně černošští věřící. "Chci vám pomoci obnovit a znovu budovat Detroit," dodal kandidát podle AP.

"Chci v Americe prosperitu pro každého. Chci, aby se toto město stalo předmětem závisti celého světa, a my to dokážeme," řekl Trump za potlesku přítomných. Zvláště silný potlesk si podle agentury Reuters vysloužil, když řekl, že křesťanská víra není věcí minulosti, ale přítomnosti a budoucnosti.

Detroit se kvůli přesunu automobilové výroby, těžkým rasovým problémům a katastrofální politice různých garnitur městského vedení stal nejchudším velkoměstem Spojených států. Téměř 40 procent obyvatel zde žije pod oficiální hranicí chudoby ve srovnání s 15 procenty v celých USA. Ve městě jen stěží fungují základní služby a míra zločinnosti i nezaměstnanosti je zde nejvyšší ze všech amerických velkoměst. Počet obyvatel Detroitu se ztenčil od roku 1950 z 1,8 milionu na méně než 700.000. Více než 80 procent obyvatel města tvoří po postupném exodu bělochů na předměstí černoši.

Návštěvu Detroitu měl Trumpův tým kvůli ožehavé bezpečnostní situaci pečlivě naplánovanou a zabezpečenou a na rozdíl od obvyklých kandidátových vystoupení před velkým počtem lidí byly akce v tomto městě intimnější. Před kostelem na Trumpa čekali hlasitě protestující demonstranti, kteří se pokoušeli prorazit bariéry; zastavila je ale policie a místní ochranka.

Trumpa v Detroitu doprovázel jeho bývalý konkurent v republikánských primárkách a detroitský rodák Ben Carson, který nyní působí jako Trumpův poradce. Byla s ním i Omarosa Manigaultová, bývalá soutěžící v jeho televizní reality show The Apprentice, která mu pomáhá v přístupu k černošské menšině. Trump se po projevu v kostele sešel s asi stovkou předáků místní komunity a místních církví, uvedla jeho kampaň.

"Zcela chápu, že afroamerické společenství trpělo diskriminací a že existuje řada věcí, které by se ještě měly napravit," řekl Trump v kostele. Země potřebuje "program občanských práv pro naši dobu", dodal s odkazem na hnutí za občanská práva pro černochy v 60. letech. Podle něj by takový program měl spočívat v zajištění kvalitního školství a kvalitních pracovních míst.

Trump podobně jako jiní republikáni říká, že pracovní místa pomohou menšinovým společenstvím mnohem více než sociální dávky, které jim v minulých desetiletích zajišťovali demokraté. Sociální politika demokratů vůči menšinám podle republikánů nakonec vedla k úpadku celých komunit a měst.

Vicki Dobbinsová, která proti Trumpovi venku protestovala, agentuře Reuters řekla, že je zklamaná, že pastor místní církve republikána pozval a umožnil mu vystoupit. "Podle mě tím každého z nás bodl do zad," řekla aktivistka.