nahoru

Malijský radikál se před mezinárodním soudem přiznal k ničení památek, hrozí mu 30 let

ČTK 22. srpna 2016 • 11:40
Ahmad Mahdí Faki
Ahmad Mahdí Faki
• foto: 
ČTK

Malijský radikál Ahmad Mahdí Faki se dnes u Mezinárodního trestního tribunálu (ICC) v Haagu přiznal k úmyslnému ničení památek v Timbuktu, což je podle haagské konvence z roku 1954 považováno za válečný zločin. Hrozí mu až 30 let vězení. Je to poprvé, co ICC někoho soudí kvůli ničení kulturního dědictví a také poprvé, co před tribunálem stanul člen islamistického uskupení, informoval zpravodajský server BBC.

"Lituji, že musím říct, že všechno, co jsem dosud slyšel, je pravda a popisuje to skutečnost," řekl po přečtení obžaloby Faki, než oznámil, že přiznává vinu.

Faki patří ke skupině Ansar Dine, která je napojena na severoafrickou odnož teroristické organizace Al-Káida. V roce 2012 tako skupina po obsazení města Timbuktu začala ničit hrobky uctívaných mužů a svatyně. Podle obžaloby zlikvidovala devět mauzoleí a vstupní bránu do mešity. Většina ze zničených památek pocházela ze 14. století. Islamisté je bořili, protože je považovali za svatokrádežné.

Radikály vytlačili z Timbuktu v roce 2013 malijští a francouzští vojáci. Faki uprchl do Nigeru, jehož vláda ho ale předala justici, když na něj ICC vydal mezinárodní zatykač.

Timbuktu leží na staré saharské obchodní cestě a na vrcholu své slávy v 15. a 16. století bylo centrem islámské kultury a vzdělanosti. Na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO je město od roku 1988 díky svým třem mešitám a 16 hřbitovům a mauzoleím.

ČTK


Klíčová slova: Mali, Timbuktu, islámDiskuse ke článku