nahoru

Mohutné záplavy v americké Louisianě si už vyžádaly jedenáct obětí

ČTK 17. srpna 2016 • 12:30
Mohutné záplavy v americké Louisianě si už vyžádaly jedenáct obětí
foto: ČTK

Při záplavách na jihu amerického státu Louisiana od minulého pátku zemřelo nejméně jedenáct lidí a poškozeno bylo na 40.000 domů. Oznámily to dnes louisianské úřady. Ve 12 okresech státu byl vyhlášen stav nouze, informují místní média. V některých místech již začíná voda opadat a lidé se mohli poprvé podívat na své zaplavené domy. Škody se ale teprve vyčíslují.

Nejvíce zasažen je zřejmě okres Livingston, kde bylo podle prvních odhadů zničeno 75 procent všech domů. Podle mluvčí místní policie postupně vysychají silnice a pomoc začíná nabývat podoby zásobování.

Louisianský guvernér John Edwards na tiskové konferenci řekl, že neví, zda údaje, které mají nyní úřady o nezvěstných, jsou správné. Federální agentura pro řešení krizových situací (FEMA) dostala 40.000 žádostí o pomoc. Podle Edwardse je v útulcích ještě kolem 8000 lidí, ale údaje se neustále mění, protože mnozí odcházejí, zatímco noví se hlásí.

Dosud poslední dvě oběti, o nichž úřady informovaly v průběhu dneška, jsou dva muži, jejichž utonulá těla byla nalezena v řídce obydlených oblastech Louisiany.

Voda sice na mnoha místech opadá, jinde ale podle úřadů stále hrozí nebezpečí. Hladiny řek a potoků jsou vysoko jižně od města Baton Rouge a lidé se tam snaží chránit domy za pomoci pytlů s pískem. V okrese Ascension začíná stoupající voda zaplavovat městečka.

Televize CNN uvedla, že záchranáři museli od pátku pomoci zhruba 30.000 lidí, asi 20.000 jich bylo dopraveno do provizorních přístřešků, což Edwardsův úřad potvrdil.

Na mnoha místech se lidé snaží dostat k zatopeným domům, v Baton Rouge od toho ale policie lidi odrazuje a hrozí jim zatčením. "Chci se tam dostat, abych zachránil svou kočku," řekl Jack Miller z Baton Rouge. Někteří obyvatelé se netají tím, že když spatřili svůj dům po návratu, plakali. Mnozí přišli nejen o dům, ale i o svůj podnik.

"Nebyl jsem pojištěn proti záplavám, všechno je pryč. Netuším, zda budu moci podnik znovu otevřít," řekl agentuře AP James DuPont, který obchodoval s auty. Na jeho pozemku zůstalo pod vodou a silnou vrstvou bahna přes deset vozů.

ČTK


Klíčová slova: USA, Louisiana, záplavyDiskuse ke článku