nahoru

Kačer Donald v protinacistickém filmu hajloval tolik, až ho ruský soud zakázal

Jan Jandourek 25. července 2016 • 15:20
Kačer Donald v protinacistickém filmu hajloval tolik, až ho ruský soud zakázal
foto: Youtube.com

V Rusku už se opět může sledovat kreslený film z Disneyho studií nazvaný Der Fuehrer’s Face. Film, jenž ukazuje kačera Donalda, jak se mu v noční můře zdá, že maká v hitlerovské fabrice, byl natočen v roce 1942 a vystupuje v něm známý kačer, který sice po celý film hajluje a zdraví Vůdce, ale jeho vyznění je jasně protinacistické.

V Rusku byl však tento film soudem na Kamčatce v roce 2010 zařazen na seznam extremistických materiálů. V září 2015 byli dva lidé odsouzeni za to, že tento film nahráli na internet, a dostali pak pokutu 40 dolarů. Letos 19. července další soud rozhodl, že snímek není propagací fašismu, ale ve skutečnosti ukazuje nacistickou ideologii satiricky.

Abychom nedostatek smyslu pro politický humor nesváděli jen na Rusy, v Německu řešili problém s protinacistickou karikaturou, protože na ní byla svastika házená do odpadkového koše. Faktem ovšem je, že v Rusku si můžete opatřit Stalinovy spisy a se srpem a kladivem není problém. Slavný komiks o holocaustu Maus od Arta Spiegelmana loni moskevští knihkupci stáhli z prodeje kvůli svastice na obálce. O případu se psalo i u nás.

Se symboly se musí zacházet s jistou inteligencí. Ne každá svastika znamená Hitlera a ne každá rudá hvězda znamená Stalina. Když si ruský pilot za války napsal na letadlo „Za vlast a za Stalina“, nebyl ještě jen kvůli tomu komunistický zločinec.

Pokud jde o satiru, je ovšem problém v tom, že ne každý na světě má smysl pro humor.Klíčová slova: nacismus, disney, Rusko, soud, kačer donaldDiskuse ke článku