Do Německa se loni přistěhovalo rekordních 2,1 milionu lidí, 60 procent jich bylo z Evropy | Reflex.cz
nahoru

Do Německa se loni přistěhovalo rekordních 2,1 milionu lidí, 60 procent jich bylo z Evropy

Daniel Baret18. července 2016 • 08:00
Kancléřka Angela Merkelová
Kancléřka Angela Merkelová
• foto: 
ČTK

Německo definitivně sečetlo obrovské migrační proudění, které loni zaznamenalo. Jak minulý čtvrtek potvrdil Federální statistický úřad ve Wiesbadenu, byl to rok rekordní. Do země se přistěhovalo 2 136 954 lidí. Toto číslo vypadá hrozivě, ale statistici upozornili, že 998 tisíc osob se naopak z Německa odstěhovalo. Z imigrantů bylo 58 procent lidí z Evropy, ale nejvíce jich pocházelo ze Sýrie – téměř 300 tisíc. Naopak Čechů bylo pouhých 3700.

Migrační „přebytek“ tak loni v Německu činil 1,14 milionu lidí a to v mnoha spolkových zemích vyvolává napětí zejména kvůli možnému budoucímu ohrožení štědrého sociálního systému. Vyskytují se také obavy z většího pronikání teroristů a islamistů do země.

Zajímavé je přitom pořadí jednotlivých zemí, odkud se do Německa lidi stěhovali. Zájem totiž není pouze z válečných oblastí, jak by se mohlo zdát z médií, ale také z Evropy. Až 45 procent všech nově přistěhovalých do Německa tvoří občané jiných členských států EU.

 

Za 1. pololetí přišlo do Evropy 360 000 migrantů, to je více než za stejnou dobu loni

Jednoznačně nejvíce bylo ale Syřanů, přes 298 tisíc. Pokud někdo nevěřil informacím, že to byli většinou muži mladšího a středního věku, tak je to stoprocentní pravda. Mužů původem ze Sýrie přišlo do Německa skoro 210 tisíc.

Na druhém místě v imigraci do Německa pak není žádná válečná zóna, ale Rumunsko, členský stát Evropské unie. Z něj dorazilo přes 92 tisíc zájemců o přestěhování k našim sousedům. Z dalších zemí EU byl velký zájem také z Polska (63 000) či Bulharska a Chorvatska (po 40 tisících). Naopak Češi potvrdili, že se moc nestěhují, protože do Německa jich zamířilo jen 3700. Téměř bez zájmu jsou bohatí Skandinávci. Dánů se přestěhovalo pouhých 69 a Švédů něco přes tři stovky.

 

Přetrvává tu chaos a strach, popisuje Češka atmosféru na místě činu v Nice

Ze zemí, kde zuří konflikty, nebo jsou rozvrácené, pak přišlo do Německa 80 tisíc Afghánců a 60 tisíc Iráčanů.

V porovnání s rokem 2014 ale stouplo minulý rok přistěhovalectví do Německa o celých 46 procent. Přičítáno je to zejména takzvanému pozvání kancléřky Angely Merkelové, která ho adresovala lidem v nouzi z rozvrácených států Blízkého a Středního východu a z Afriky. V důsledku toho rekordně posílily u našich sousedů antiimigrační strany.

Daniel Baret


Klíčová slova: migrace, přistěhovalci, saldoDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,640
22,790
29,590
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější