Za 1. pololetí přišlo do Evropy 360 000 migrantů, to je více než za stejnou dobu loni | Reflex.cz
nahoru

Za 1. pololetí přišlo do Evropy 360 000 migrantů, to je více než za stejnou dobu loni

Daniel Baret14. července 2016 • 12:00
Běženci na německé hranici
Běženci na německé hranici
• foto: 
ČTK/AP/Matthias Schrader

Přestože na první pohled to vypadá, že migrační vlna do Evropy slábne, podle agentury Frontex, která má na starosti ochranu vnějších hranic EU, přišlo za první pololetí na kontinent 360 tisíc nelegálních migrantů, což je více, než za stejné období roku 2015. Loni většina uprchlíků (celkem jich nakonec bylo 1,5 milionu) dorazila totiž až v druhé polovině roku. Letos se takový nápor neočekává.

Od dubna prudce poklesl především počet uprchlíků, kteří míří z Turecka do Řecka. Migranti nemají kam pokračovat z Řecka dál, protože jeho hranice s Makedonií je uzavřena, velmi pečlivě hlídána a jsou na ní i ploty.

„Novou hlavní migrační trasou do Evropy je proto v současnosti Itálie,“ řekl rádiu Europe 1 Francouz Fabrice Leggeri, ředitel agentury Frontex. Každý den dorazí do Itálie kolem 750 až 1000 migrantů. Cesta po moři bývá ale někdy nebezpečná a mnoho lidí při ní přichází o život.

 

NATO zahájilo vojenskou operaci proti přívalu migrantů
Jiří X. Doležal 9. července 2016 • 22:12

NATO zahájilo vojenskou operaci proti přívalu migrantů

Nejvíce uprchlíků přijíždí do Itálie z rozvrácené Libye, protože tam nejsou úřady schopny kontrolovat pobřeží. Navíc kolem čtvrt milionu lidí v této severoafrické zemi podle odhadů čeká na cestu do Evropy.

Evropská unie kvůli migrační krizi dvojnásobně zvyšuje počet zaměstnanců Frontexu, který sídlí ve Varšavě. Do roku 2020 se také zvýšil rozpočet agentury o 322 milionů euro. K řešení migrační krize má nově přispět i NATO, které nasadí ve Středozemním moři více hlídkujících lodí.

 

Novým šéfem britské diplomacie se stal "pan Brexit" Boris Johnson

Většina migrantů, kteří dorazí do Evropy, míří pořád do Německa. Rakousko a Švédsko se totiž rozhodly letos přijmout méně uprchlíků a očekává se, že Brexit také zásadně omezí imigraci do Velké Británie.

Daniel Baret


Klíčová slova: migrace, Evropská unieDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,640
22,790
29,590
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější