nahoru

Krvavý symbol míru: Jaguár, maskot olympijských her, zastřelen při focení

Tereza Stonišová23. června 2016 • 19:00
Jaguárka Juma byla při focení zastřelena
Jaguárka Juma byla při focení zastřelena
• foto: 
Youtube.com

Organizátoři blížících se olympijských her v brazilském Riu de Janeiru se rozhodli pro účely propagace her nafotit zvláštní snímky, na nichž by pózoval živý jaguár, maskot olympijských her, který figuruje i ve znaku tohoto svátku sportu. Jaguárka Juma během fotografování poslušně pózovala. Při odchodu ze scény se však organizátorům vysmekla z řetězu, což jí vyneslo smrtelnou ránu do hlavy.

Organizátoři dle agentury Reuters již potvrdili, že spojovat olympijskou pochodeň, která symbolizuje právě především mír, s divoce žijícím zvířetem svázaným do řetězů, byla zásadní chyba. Tuto chybu však již půjde těžko napravit, když stála život ohroženého zvířete, v tomto případě jaguárky Jumy, která jinak žila v brazilské zoologické zahradě. I přes tragický konec tohoto focení však paradoxně snímky vznikly, a zřejmě také k propagaci her budou použity i přes tragický konec jaguárky.

Incident se odehrál v brazilském městě Manaus, kde focení probíhalo. Na fotografiích pózoval jeden z účastníků olympijských her, fyzioterapeut brazilského původu Igor Simoes Andrade. Na fotografiích je zřejmé, že se jaguárka chová klidně, na zveřejněném videu dokonce zíve a nejeví žádné známky agresivity.

Když však po fotografování odváděli jaguárku zpět do klece, aby byla převezena opět do zoologické zahrady, vysmekla se z obojku, na němž ji při pózování drželi. Na fotografiích je i několik armádních příslušníků, kteří zároveň působili jako dozor nad zvířetem. Když se zvíře vysmeklo, a nepomohla ani uspávací pistole, jeden z mužů ji ranou do hlavy na místě zastřelil.

Jaguárka JumA Jaguárka JumAFoto Youtube.com

Nad událostí se pozastavuje například Brittany Peet, vedoucí organizace na ochranu zvířat (PETA). “Kdy už se lidé poučí? Divoká zvířata, která žijí v zajetí a která jsou nucena dělat věci, z nichž mají hrůzu a bojí se jich, jsou v podstatě časovanou bombou,” uvedla pro agenturu Reuters s tím, že chování samice, která se chtěla dostat na svobodu, není nijak neobvyklé. “Udělali jsme chybu,” přiznávají organizátoři a doplňují, že neměli dovolit, aby symbol svobody a míru reprezentovalo zvíře, které žije v zajetí.

Petici, která žádá řádné prošetření případu s případnými právními následky pro organizátoři, kteří při události pochybili, podepsalo od včerejška již téměř 50 tisíc lidí.Klíčová slova: olympiada, Rio de Janeiro, JaguarDiskuse ke článku