Hollywoodský příběh syrské uprchlice: Zachránila migranty v moři, teď míří na olympiádu v Riu | Reflex.cz
nahoru

Hollywoodský příběh syrské uprchlice: Zachránila migranty v moři, teď míří na olympiádu v Riu

Daniel Baret21. března 2016 • 16:52
Hollywoodský příběh syrské uprchlice: Zachránila migranty v moři, teď míří na olympiádu v Riu
foto: Facebook

Když se loni v létě blížila Syřanka Jusra Mardiniová, její starší sestra Sarah a dalších 18 uprchlíků k řeckému ostrov Lesbos, motor jejich člunu vypověděl poslušnost. Loďka určená tak pro sedm lidí byla přetížená, hrozilo, že se převrhne. Sestry a jedna další žena skočily do moře a podařilo se jim člun dotáhnout na břeh. Teď zdatná plavkyně Jusra míří na letní olympiádu do brazilského Ria de Janeira jako členka zvláštní uprchlické reprezentace.

„Tým uprchlíků“ zřejmě bude startovat na olympiádě v Riu

Na palubě jich bylo jen pár, kdo uměli plavat. „Blesklo mi hlavou, že by bylo opravdu škoda, kdybych se utopila v moři, když jsem závodní plavkyně,“ řekla minulý pátek na tiskové konferenci v Berlíně Jusra Mardiniová (18). V německé metropoli skončila její pouť, která vedla ze syrského Damašku přes libanonský Bejrút, turecký Izmir, řecký Lesbos a balkánské země.

Světová média dnes píší o Jusře jako o malém „uprchlickém zázraku“. Mezinárodní olympijský výbor ji totiž vybral jako kandidátku na start na srpnové letní olympiádě v Riu de Janeiru. Výbor chce, aby na hrách startoval i malý tým sportovců, kteří momentálně mají status uprchlíka. Stalo by se tak poprvé v historii. Mardiniová by měla být jeho členkou. „Chci, aby na mě byli uprchlíci hrdí, a chci je tím povzbudit,“ říká Jusra.

Čekání na konec války začalo být čekáním na Godota. Příběh syrské rodiny, která našla…

Jusřina cesta za olympijskou nadějí začala loni v září, kdy se společně se sestrou dostaly do Berlína; tam dostala kontakt na Wasserfreunde Spandau 04, jeden z nejstarších plaveckých klubů ve městě. Trénuje ji Sven Spannekrebs a tvrdí, že Jusra je velmi talentovaná a neustále se zlepšuje. Trenér si původně myslel, že by mohla startovat na olympiádě v Tokiu v roce 2020, ale rozhodnutí olympijského výboru vše změnilo.

Média také připomínají, že příběh Jusry je výjimečný ve všech ohledech. Dívka nastoupila hned na podzim do školy a dnes se již dobře domluví německy. Její kauzu ale pozorně sledují i v samotné Sýrii. Existuje prý možnost, že tamní režim by se ji ještě pokusil přesvědčit, aby v Riu startovala za svoji starou vlast. Mezinárodní olympijský výbor ovšem tvrdí, že Syřané nemají problém, aby byla členkou týmu uprchlíků.

Migranti přinesli Německu vlnu kriminality
Jiří X. Doležal 20. března 2016 • 13:34

Migranti přinesli Německu vlnu kriminality

Daniel Baret


Klíčová slova: olympiada, Německo, sýrie, uprchlíci


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Konspirační teorie realitou: Projekt MKUltra a vládní pokusy na lidech
PREMIUM X JXD: Menhiry a erekce aneb Jak se mi tajemnou silou postavila hůl
PREMIUM X Petr Sokol: Sázejte na politiku, dokud se v českých sázkových kancelářích nenaučí určovat kursy
PREMIUM X Ivan Stěpanovič Koněv: Hrdinný osvoboditel Prahy, nebo padouch?
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč se Čapí hnízdo nesmělo dostat před soud

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější