„Tým uprchlíků“ zřejmě bude startovat na olympiádě v Riu | Reflex.cz
nahoru

„Tým uprchlíků“ zřejmě bude startovat na olympiádě v Riu

pet3. března 2016 • 18:35
„Tým uprchlíků“ zřejmě bude startovat na olympiádě v Riu
foto: Pixabay

Sportovci, kteří uprchli ze své země a nemají momentálně domovinu, mají šanci, že se zúčastní letošních olympijských her v Riu pod olympijskou vlajkou.

Mezinárodní olympijský výbor schválil plán, jejž loni v říjnu představil prezident MOV Thomas Bach v OSN. Podle tohoto plánu dostane šanci se o nominaci ucházet vytipovaných 43 sportovců, kteří jako uprchlíci nemají vlast, ale výkonnostně by na olympijskou účast mít mohli.

MOV počítá, že kritérii projde zhruba pět až deset sportovců; vedle výkonnosti bude záležet i na okolnostech v jejich osobním životě a také na statusu uprchlíka potvrzeného OSN.

Ne vlna, ale lidé. Ne invaze, ale váleční uprchlíci. Český rozhlas obohatí místní…

„Nemají národní tým, do něhož by patřili, nemají vlajku, za kterou by kráčeli, hymnu, již by zpívali. Tyto sportovce-uprchlíky přivítáme na olympijských hrách olympijskou hymnou pod olympijskou vlajkou,“ prohlásil na podzim Bach na Valném shromáždění OSN.

Pod bílou vlajkou s pěti kruhy by mohli startovat například syrská plavkyně momentálně žijící v Německu, judista a judistka z Konga žijící v Brazílii či íránská bojovnice taekwondo, jež našla azyl v Belgii.

pet
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,690
22,210
28,640
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější