Ne vlna, ale lidé. Ne invaze, ale váleční uprchlíci. Český rozhlas obohatí místní debatu o úhel, který chybí | Reflex.cz
nahoru

Ne vlna, ale lidé. Ne invaze, ale váleční uprchlíci. Český rozhlas obohatí místní debatu o úhel, který chybí

Petra Tomanová1. března 2016 • 18:00
Ukázka nového projektu Českého rozhlasu - Cíl: Německo
Ukázka nového projektu Českého rozhlasu - Cíl: Německo
• foto: 
www.rozhlas.cz

Český rozhlas spustil nový projekt, jenž by měl pomoci dát lidský rozměr fenoménu, který se většinou označuje všeobecným a nic neříkajícím souslovím uprchlická vlna. Dlouhodobá reportáž si klade za úkol mapovat skupiny uprchlíků, kteří se usadili v bavorském městě Hof, primárně pomocí nového webového formátu Pageflow.

Téma, jež si o unikátní zpracování přímo říkalo, tedy bude podáno pomocí snadno ovladatelné multimediální prezentace, která „člověka vybízí k tomu, aby si nasadil sluchátka a udělal si na to čas a prostor“, říká editor Centra zpravodajství Adam Javůrek. Krátké zvukové stopy tak budou doplněny fotografiemi a výhledově i videem. Rozhlas doufá, že takto přivede k tématu i nové publikum. Technologie na západ od nás vcelku běžná, ale v českých médiích v podstatě unikátní bude doplněna o časovou osu, jež pomůže pochopit dění v Hofu v kontextu dění v Německu.

Veřejnoprávní médium si může dovolit podat téma, které tak snadno probouzí nejnižší vášně ve společnosti, jinak – může rozšířit debatu o úhel, jenž zatím víceméně chybí. Slovy reportéra a autora nápadu Vojtěcha Bergera: „ Jde o doplnění zpravodajství o migraci. Nyní zůstávají příběhy nedopovězeny.“ V atmosféře plné odsudků jedinců, kteří jsou nazýváni pejorativně sluníčkáři jen proto, že dokážou vidět lidi tam, kde jiní vidí „invazi“, jde o chvályhodný počin. Reportáže budou vedle webu s názvem Cíl: Německo, což je pro toto téma hlavní médium, a facebookového profilu také vysílány na Radiožurnálu a ČRo Plus.

Ze Sýrie do Evropy prchá mladá vzdělaná střední třída

Vojtěch Berger každý měsíc zajede na pár dní do bavorského města blízko českých hranic, kde žije nějakých 43 tisíc obyvatel, a přiveze nové zprávy, jak se někteří ze zhruba 700 uprchlíků, kteří tam přišli v posledním roce, popasují s nároky života v Německu. Poměr starousedlíků a nově příchozích je důležitý: „Počet imigrantů nepředstavuje ani dvě procenta populace starousedlíků, a šance na jejich integraci je tak podle studií veliká,“ říká k tomu Berger.

„Z těch, s nimiž jsem mluvil já a jsme v kontaktu přes sociální sítě, i když nejsem přímo v Hofu, se integrovat chtějí všichni. Každý všední den absolvují pět hodin němčiny, například jeden z nich, Okba, navíc dobrovolničí v domově důchodců, kde si tak ještě zadarmo procvičí německou konverzaci,“ dodává. Podle něj chtějí všichni v Německu zůstat, protože vracet se není kam; jejich města, živobytí nebo šance na normální život jsou pryč.

 

Bílý gay na muslimské základce: Andrew Moffat ukazuje, že to jde
Petra Tomanová 15. února 2016 • 13:29

Bílý gay na muslimské základce: Andrew Moffat ukazuje, že to jde

 

Jak se budou jejich příběhy odvíjet, se teprve uvidí, u tak dlouhého projektu nelze předjímat. Všichni teprve čekají na vyřízení žádosti o status uprchlíka, možná se někteří přestěhují, možná se stane něco nečekaného. Rozhodně je dobře, že se alespoň o malinkém počtu uprchlíků dozvíme víc, než že do Evropy dorazili. Už teď víme, že jsou vděční za šanci, kterou dostali v Německu, a šťastni, že našli bezpečné místo, kde mohou po všem, čím si prošli, začít znovu.

Petra TomanováVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Jak na pazourek? Zkušený mistr řemesla vás naučí nejlepší řemeslné triky neandertálců
PREMIUM X Východ vrací úder: Počítačové hry válcují Hollywood a Češi jsou u toho
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Hra kolem úmrtí Karla Gotta a Vlasty Chramostové aneb Dobří mrtví a zlí mrtví
PREMIUM X Jefim Fištejn: Pokrok nezastavíš aneb Politická korektnost za hranicí absurdity
PREMIUM X Zpověď 63leté striptérky jménem Sugar: Lidi se tomu nejdřív chechtají, ale pak se třeba zamyslí

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější