Kim Čong-un vyhrožuje, že KLDR je teď už schopna zaútočit na USA v Pacifiku | Reflex.cz
nahoru

Kim Čong-un vyhrožuje, že KLDR je teď už schopna zaútočit na USA v Pacifiku

ČTK23. června 2016 • 11:30
Kim Čong-un vyhrožuje, že KLDR je teď  už schopna zaútočit na USA v Pacifiku
foto: ČTK

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v oslavném projevu ke středečnímu odpalu nové rakety středního doletu Musudan prohlásil, že KLDR je nyní schopna zaútočit na americké zájmy v Pacifiku. Informovala o tom dnes severokorejská státní média.

Pchjongjang ve středu uskutečnil zatím patrně nejzdařilejší test rakety Musudan. Po sérii neúspěšných pokusů z posledních měsíců střela vystoupala do velké výšky a doletěla do vzdálenosti 400 kilometrů.

"Testovací odpal byl úspěšný, současně ale neohrozil bezpečnost sousedních zemí," uvedla severokorejská agentura KCNA, která raketu nazývá Hwasong-10. Hwasong je v korejštině označení pro Mars.

KLDR odpálila balistickou raketu z paluby ponorky, tvrdí jihokorejská armáda

"Máme nepochybně kapacitu zaútočit na Američany na tichomořské scéně," citovala agentura prezidenta. KCNA rovněž uvedla, že raketa vyletěla do výšky 1400 kilometrů.

Střely Musudan, které se odpalují z mobilních odpalovacích zařízení a mají dolet 3000 kilometrů, mohou zasáhnout Jižní Koreu, Japonsko a zřejmě také americký tichomořský ostrov Guam.

Sestra korejského diktátora je hvězdou režimu, Kim Čong-un jí hledá manžela

KLDR ve středu učinila dva pokusy o odpálení rakety Musudan. První byl neúspěšný, v druhém případě raketa podle japonských a jihokorejských expertů vystoupala do výšky 1000 kilometrů. Odborníci uvedli, že KLDR pravděpodobně úmyslně změnila úhel odpalu tak, aby střela nezasáhla japonské území. Mluvčí jihokorejské armády prohlásil, že odpal svědčí o technickém pokroku ve vývoji severokorejských raket.

Raketa Musudan, která je takto nazývána podle vesnice poblíž testovací střelnice, byla poprvé představena v říjnu 2010 na vojenské přehlídce v Pchjongjangu a letos v dubnu poprvé otestována. Nejméně čtyři pokusy byly do středy neúspěšné. Předpokládá se, že KLDR disponuje až 30 raketami Musudan.

KLDR vydala neretušovanou fotku Kima. Internet to napravil

ČTK


Klíčová slova: kim čong-un, Korea, raketa, USADiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,680
22,550
28,710
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější