nahoru

KLDR odpálila balistickou raketu z paluby ponorky, tvrdí jihokorejská armáda

ČTK 23. dubna 2016 • 15:39
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
Profimedia.cz

Severní Korea dnes zřejmě odpálila balistickou raketu z ponorky u svého severovýchodního pobřeží. Podle agentury AP o tom informovaly jihokorejské vojenské zdroje, které si nepřály být jmenovány. Pchjongjang letos již podnikl několik raketových testů, včetně zkoušky jaderné zbraně, v rámci snahy o předvedení svých bojových kapacit.

Pokud se informace potvrdí, vzrostou tím ještě větší obavy z toho, jaké má KLDR vojenské možnosti, a to zejména ve Spojených státech, které se doposud cítily před tímto státem díky své vzdálenosti poměrně bezpečné.

Ponorky jsou od světových válek obávanou zbraní, protože mohou v cestě k protivníkovi překonávat obrovské podmořské vzdálenosti, aniž jsou zaznamenány. To platí hlavně od studené války, kdy ponorky s jaderným pohonem pluly oceány s náklady raket s jadernými hlavicemi.

KLDR již předvedla schopnosti svého ponorkového loďstva, když potopila v roce 2010 jihokorejskou válečnou korvetu Čchonan, na jejíž palubě zahynulo 46 námořníků.

V Severní Koreji se připravuje na začátek května sjezd jediné, vládnoucí politické strany - Korejské strany práce. Mnozí pozorovatelé jsou přesvědčeni, že vůdce Kim Čong-un bude chtít této příležitosti využít k tomu, aby prezentoval vývoj severokorejských vojenských kapacit.

ČTK


Klíčová slova: KLDR, armáda, raketaDiskuse ke článku