Teroristé zabili v centru Istanbulu 11 lidí. Útočili na policejní autobus | Reflex.cz
nahoru

Teroristé zabili v centru Istanbulu 11 lidí. Útočili na policejní autobus

ČTK7. června 2016 • 11:29
Teroristé zabili v centru Istanbulu 11 lidí. Útočili na policejní autobus
foto: ČTK/AP

Při pumovém útoku v Istanbulu přišlo o život 11 lidí a 36 osob utrpělo zranění. Istanbulský guvernér Vasip Şahin řekl novinářům, že mezi mrtvými je sedm policistů a čtyři civilisté. Terčem atentátu, k němuž se zatím nikdo nepřihlásil, byl policejní autobus.

Guvernér přijel na místo tragédie a kromě jiného informoval, že mezi raněnými jsou tři lidé v kritickém stavu. Prezident Recep Tayyip Erdoğan podezírá separatistické Kurdy.

Silná nálož byla umístěna v zaparkovaném autě a odpálena byla na dálku ve chvíli, když kolem projížděl autobus s policisty. Místo je ve čtvrti Vezneciler na křižovatce poblíž Istanbulské univerzity, na níž dnes byly kvůli atentátu zrušeny zkoušky.

Krátce po výbuchu, který autobus převrátil a poničil blízké domy, byla z místa podle turecké tiskové agentury Anadolu slyšet střelba. Policisté začali evakuovat nejbližší budovy a pátrali po dalších náložích. Pyrotechnici na místě nechali vybuchnout podezřelé vozidlo, obchody zůstaly zavřeny.

Turecko je v poslední době cílem vlny útoků, které mají na svědomí buď separatističtí Kurdové ze Strany kurdských pracujících (PKK) či radikálové hlásící se k organizaci Islámský stát. Turecko pod vedením prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana vede proti oběma skupinám od loňského léta ozbrojený boj.

Nenalhávejme si, že pro uprchlíky je Turecko první bezpečnou zemí

Guvernér Şahin novinářům neodpověděl na dotaz, kdo by mohl za dnešním útokem být. Na policisty a vojáky nejčastěji míří PKK v odvetě za obnovené tažení armády proti Kurdům. Střety mezi armádou a Kurdy si podle odhadů armády od loňského léta vyžádaly životy 500 členů tureckých ozbrojených sil a 4900 Kurdů. Turecká vláda řadí PKK k teroristickým organizacím. Desítky let bojů Kurdů za autonomii si vyžádaly životy 40.000 lidí.

„Přítel“ EU, turecký prezident Erdoğan, opět perlil: „Bezdětné ženy jsou nedostačující…

 

ČTK


Klíčová slova: Turecko, istanbul, terorismus


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
23,080
29,420
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější