Svět čeká s napětím na sjezd komunistické strany KLDR. Pošle Vojtěch Filip blahopřání? | Reflex.cz
nahoru

Svět čeká s napětím na sjezd komunistické strany KLDR. Pošle Vojtěch Filip blahopřání?

Jan Jandourek4. května 2016 • 07:00
Svět čeká s napětím na sjezd komunistické strany KLDR. Pošle Vojtěch Filip blahopřání?
foto: ČTK

Severokorejští komunisté se připravují na sjezd vládnoucí strany, který začíná v pátek, tak důkladně, že dočasně zakázali všechny svatby a pohřby a hlavní město Pchjongjang bude uzavřeno.

Komunisté v KLDR sjezdy moc neplýtvají, poslední takový se konal před 36 lety. To ještě dnešní vůdce země, třiatřicetiletý Kim Čong-un, ani nebyl na světě. Poslední sjezd strany se konal v roce 1980 a byl na něm potvrzen Kim Čong-il, otec dnešního vládce, jako nástupce zakladatele státu Kim Ir-sena. Nejnovější Kim očekává, že sjezd upevní jeho vedení, vyhlásí Severní Koreu za jaderný stát a on nastíní svou vizi pro národ ohledně jeho ekonomické a vojenské budoucnosti. Jak napsaly oficiální stranické noviny: KLDR „hrdě vstoupila do řad pokročilých jaderných a vesmírných velmocí“ a zároveň demonstrovala sílu nezdolné politicko-ideologické a vojenské moci a teď kráčí dopředu směrem k vysoce civilizovanému národu.
Kim Čong-un si vydržuje „jednotku rozkoše“, kde slouží pouze panny
Sjezd potrvá čtyři až pět dní a předcházelo mu období 70 dní, kdy se pracovalo navíc, aby lid ukázal loajalitu vůči straně. V rámci příprav byl také zakázán volný pohyb dovnitř a ven z hlavního města a došlo ke zvýšení počtu kontrol a prohlídek. Strana se snaží, aby během akce nedošlo k nějakému „nedopatření“. Tak to označil mluvčí jihokorejského Ministerstva sjednocení.
KLDR odpálila balistickou raketu z paluby ponorky, tvrdí jihokorejská armáda
Když teď budou mít v Severní Koreji takovou radost, měli by i naši komunisté aspoň poslat zdravici. Když zesnul Kim Čong-il, poslali čeští komunisté, jmenovitě předseda Vojtěch Filip, dojemný soustrastný telegram: „Vážený soudruhu, se zármutkem v srdci jsem přijal smutné zprávy, že Kim Čong-il, velký vůdce Vaší země, zemřel. Velmi jsme si vážili Kim Čong-ila, jenž se obětoval, aby přinesl blaho korejskému lidu, zajistil bezpečnost KLDR a dosáhl mírového sjednocení Koreje. Komunistická strana Čech a Moravy pevně věří, že Korejská strana práce překoná nynější smutek a nadále povede hrdinný boj korejského lidu za obranu socialismu ve Vaší krásné zemi. Přijměte, prosím, můj soudružský pozdrav.“
Češi běželi v Severní Koreji maraton na počest diktátora Kim Ir-sena
Kdybychom nevěděli, co jsou komunisté zač, museli bychom to považovat za parodii. Ale ne, oni už jsou takoví. Tak budeme s napětím očekávat, čím vyjádří svou radost, že KLDR hrdě vstoupila mezi jaderné mocnosti a je ideologicko-politicko-vojensky nezdolná. A možná, kdyby tam poslali delegaci, mohla by přijet s nějakými svěžími podněty, jak u nás taky vytvořit tak moderní a prosperující společnost jako pod Kimovým vedením. Nějakou ideu potřebujeme, když se teď osvobozujeme od jha Západu. To už se vyplatí nějaké ty svatby a pohřby odložit, třeba i vlastní.


Klíčová slova: KLDR, kim čong-un, komunisté


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější