nahoru

Uprchlíci z Iráku, kteří chtěli do Německa, žádají znovu o azyl v ČR

ČTK 15. dubna 2016 • 16:00
Uprchlíci z Iráku, kteří chtěli do Německa, žádají znovu o azyl v ČR
foto: ČTK

Skupina 16 křesťanských uprchlíků z Iráku, které policie zadržela ve čtvrtek večer na cestě do Německa, požádala znovu o azyl v České republice. Cizinci, které do ČR přivezl Nadační fond Generace 21, budou převezeni do zařízení v Zastávce u Brna. Uprchlíky policie zadržela nedaleko česko-německých hranic, noc strávili v hotelu v centru Ústí nad Labem. Řidiče, kteří je převáželi, podezřívá policie z převaděčství.

"Cizinci opětovně požádali o azyl v České republice. Bude opětovně zahájeno azylové řízení a cizinci budou převezeni do pobytového zařízení v Zastávce u Brna," řekla ČTK Hyšplerová. Uprchlíci si ve čtvrtek vyzvedli pasy na ministerstvu vnitra a požádali o ukončení statusu azylanta.

Minibusem soukromé firmy se vydali na cestu do Německa. Policie skupinu kontrolovala ve čtvrtek večer asi osm kilometrů od česko-německých hranic. Iráčané, mezi kterými jsou i děti, strávili noc v hotelu v centru Ústí nad Labem. Ráno je pak policie převezla dodávkami na nedalekou služebnu. Řidiče, kteří Iráčany vezli, policie podezřívá z převaděčství. V případě řidičů byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice," doplnila Hyšplerová. Oba muže policie po výslechu propustila.

Jedním ze zadržených řidičů byl i majitel brněnské dopravní společnosti František Pokorný. ČTK a Českému rozhlasu řekl, že cizince převážel na základě standardní objednávky do Německa. Zda mohou vycestovat, podle svých slov neřešil. "Když jste taxikář a někdo si vám sedne do auta a řekne, že chce jet do Vídně na letiště, budete po něm požadovat pas, vízum a takové věci? To jsou věci, které mě nezajímají. Já jsem přepravce a ti lidi potřebují přepravit z bodu A do bodu B za předem dohodnutou cenu," řekl Pokorný. O policejním vyšetřování mluvit nechtěl. "O tom teď nebudu mluvit, je tam něco otevřeného," dodal Pokorný.

Skupina ve čtvrtek osobně na ministerstvu vnitra požádala o ukončení statusu azylanta. "Všem osobám byly vráceny cestovní doklady a vydán třídenní výjezdní příkaz. Iráčanům byla okamžitě nabídnuta pomoc ze strany Červeného kříže, kterou však odmítli," uvedla už dříve na webu ministerstva vnitra jeho mluvčí Lucie Nováková. Úředníci podle ní všechny Iráčany informovali o tom, že nesmějí ilegálně překročit hranice jiného členského státu EU a výjezdní příkaz slouží k opuštění celé Evropské unie.

Vláda před týdnem program přesídlení iráckých křesťanů, díky němuž mělo v Česku najít nový domov 153 lidí, zrušila. "I tento příklad ukazuje, že zastavit projekt Nadačního fondu Generace 21 byla správná věc," reagoval na vývoj ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Fond zatím do ČR přivezl 89 křesťanských uprchlíků. Jako první opustila Česko na začátku dubna skupina 25 lidí z Okrouhlíku u Jihlavy, která odjela do Německa. Německé úřady chtějí 20 z nich vrátit do Česka, zbylá pětičlenná rodina se vracet nebude, protože otec již v Německu dostal azyl. Před týdnem pak odletěla zpět do vlasti osmičlenná rodina z Brna. Důvodem byl stesk po domově. Budoucnost 16 migrantů, kteří jsou nyní v Ústí nad Labem, není jasná.

O zbývajících 40 uprchlíků, kteří pobývají v Praze a Soběšovicích na Frýdecko-Místecku, se chce Nadační fondu Generace 21 dál starat minimálně po celý první rok jejich pobytu v Česku. Podle Slezské diakonie, která se stará o uprchlíky v Moravskoslezském kraji, se v regionu zatím problém nevyskytl. Uprchlíci by se měli příští týden stěhovat do bytů. Skupina žijící v Praze podle dřívějších informací Armády spásy, která jim v metropoli pomáhala s ubytováním, další stěhování neplánuje.

ČTK


Klíčová slova: Německo, uprchlíci, azyl, ČeskoDiskuse ke článku