Křesťané z Irbílu: Další problém | Reflex.cz
nahoru

Křesťané z Irbílu: Další problém

Jiří X. Doležal14. dubna 2016 • 09:40
Křesťané z Irbílu: Další problém
foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Masívně jsem volal po tom, aby naše země přijala křesťany z Blízkého východu. Realita mi už potřetí bolestně ukazuje, že to byla pěkná blbost — tak se hrdě přiznávám k tomu, že jsem se sluníčkářsky mýlil, již potřetí.

Nadační fond Generace 21 jsem od samého počátku chápal jako pozitivní pól prouprchlických nálad. Tato křesťany vedená nadace chtěla přivézt z Irbílu křesťany, protože v Iráku už asi nikdy křesťané nebudou mít možnost normálně žít. Já se myšlenky poskytnutí azylu blízkovýchodním křesťanům zastával — chápal jsem křesťany jako součást naší kultury, jako naše lidi, o něž se v nouzi musíme postarat. Na rozdíl od muslimů, kteří si to na svých územích budou muset nějak vyřešit sami.

Uprchlíci: V nějakém německém Buranově nebudem!
Jiří X. Doležal 9. dubna 2016 • 14:22

Uprchlíci: V nějakém německém Buranově nebudem!

První skupina lidí přijela, i ta nejxenofobnější individua jako já tleskala a vše vypadalo růžově. První trapas nastal, když se dědečkovi jedné rodiny (dědeček zhruba mého věku) zastesklo po domově, že prý chce zemřít v Iráku. I osm lidí ze zachráněné skupiny se odebralo z celkem přijatelných podmínek zajištěných křesťanskou charitou a ze země žijící v míru zpět do válkou zmítaného Iráku. Pikantní je, že jsme je odtamtud odváželi v přesvědčení, že jim tam jde o život. Druhý trapas nastal, když pětadvacet dalších odcestovalo do Německa. Přitom když jsme je sem vezli, mysleli jsme si, že jde o válečné uprchlíky, kteří mají zájem se usadit a žít někde v míru, kde jim žádný Islámský stát neřeže hlavy. Tato událost ale ukázala, že k nám přišli spíše ekonomičtí uprchlíci a použili naši dobročinnost jako cestovku do Německa.

Iráčtí uprchlíci odjíždějí z Česka do Německa

Nyní přichází s přesídlenými Iráčany třetí problém. Proslýchá se, že se chtějí do válkou zmítané vlasti vrátit i další uprchlíci — a nehraje v tom roli, že jsou ubytováni v Brně. „Jsou pod tlakem, svírá je nejistota a pochybnosti. Nevědí, jestli udělali správně, že se vydali do České republiky,“ řekl opatrně koordinátor nadace Miroslav Makovička serveru idnes.

Křesťané z Irbílu jsou nekřesťansky nevděční
Jiří X. Doležal 3. dubna 2016 • 10:48

Křesťané z Irbílu jsou nekřesťansky nevděční

Konečné rozhodnutí, zda se chtějí, či nechtějí vrátit, prý ale zatím nepadlo. Každopádně je však celá historka — do třetice všeho špatného — důkazem, že asi nemá valného smyslu pomáhat přesídlit do Evropy ani blízkovýchodní křesťany. Protože křesťanské hodnoty typu pokora, vděčnost a dodržování závazků, tedy hodnoty, kterých si vážíme a jež nás s nimi měly spojovat, prostě nesdílejí. Bez ohledu na to, že jde o křesťany, jsou podle všeho, co předvedli, s námi kulturně nekompatibilní.Klíčová slova: Irák, uprchlíci, křesťan, Německo


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Svět rakve, fotbalu a lejzru aneb Od festivalu kýče a pragmatismu až k festivalu světel
PREMIUM X Šmejdi dál kasírují a důchodci se dál zbavují úspor. Český mincovní obchod se po třech letech nezměnil
PREMIUM X Zrcadlo českého národa: Karel Gott si v roce 1977 zvolil stranu hřiště. A vybral si špatně
PREMIUM X Jak na pazourek? Zkušený mistr řemesla vás naučí nejlepší řemeslné triky neandertálců
PREMIUM X Východ vrací úder: Počítačové hry válcují Hollywood a Češi jsou u toho

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější