Polsko po vzoru Ukrajiny odstraňuje sovětské sochy. Jste jako Islámský stát, který ničí Palmýru, zlobí se Rusko | Reflex.cz
nahoru

Polsko po vzoru Ukrajiny odstraňuje sovětské sochy. Jste jako Islámský stát, který ničí Palmýru, zlobí se Rusko

Tereza Stonišová11. dubna 2016 • 06:30
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
ČTK

Mezi Ruskem a Polskem došlo k dalšímu ochlazení již tak dost špatných vzájemných vztahů. Polsko odstraní na 500 připomínek sovětské přítomnosti v Polsku, jedná se převážně o sochy nebo části pomníků. A ruská reakce na sebe nenechala dlouho čekat.

“Jste jako islámský stát, který zničil Palmýru,” vzkázalo Rusko ústy Marie Zacharové, mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí, svému polskému sousedovi. Země jsou poznamenané staletími konfliktů a válek: rusko-polské konflikty bychom mohli počítat od prvního polského dělení v roce 1772 až po sovětskou invazi do Polska v roce 1939, nebo po třeba stále bolavou ránu v rodině Kaczyńských, v níž se neustále zrcadlí i zahraniční politika vládnoucí polské strany Právo a spravedlnost.

 

Think-tank Evropské hodnoty uvádí, že nizozemské referendum se stalo ruskou hrou o…

Rozhodnutí odstranit tyto sovětské relikty přišlo z iniciativy Institutu pro národní paměť, který zkoumá mimo jiné sovětské zločiny spáchané proti polskému národu. Ten vytipoval na pět set monumentů, které budou odstraněny. “Měly být odstraněny už v roce 1990,” tvrdí Andrzej Zawistowski, šéf Institutu národní paměti. “Jsou copak jinde v Evropě sochy Hitlera nebo Göringa?” ptá se Zawistowski. Polsko i přes ruský hněv na svém rozhodnutí trvá, sochy a části pomníků tak zřejmě brzy zmizí.

 

Tereza StonišováVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Český Lev Borský: Radikální intelektuál pojmenoval civilizační problémy. Jejich rešení ho zahubilo
PREMIUM X Karel Schwarzenberg: Bojím se o naši budoucnost...
PREMIUM X Zelený Raoul: Soudruzi mají velký problém. KSČM se musí vrátit ke svým kořenům!
PREMIUM X Inženýrem za výzkum obrany před UFO: Kritická reportáž v Reflexu jako odrazový můstek ezoúspěchu

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější