Vladimir Putin

Vladimir Putin Zdroj: ČTK

Sestřelení ruského letadla mělo podle Putina zakrýt nelegální obchod s ropou

Rozhodnutí Turecka sestřelit ruské letadlo mělo zajistit bezpečnost pro nelegální dodávky ropy ze Sýrie do Turecka. V Paříži to dnes prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Rusko má prý důkazy, že z nalezišť kontrolovaných Islámským státem se vyvážejí "průmyslové objemy" ropy do Turecka.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který je ve francouzské metropoli rovněž na klimatické konferenci, toto tvrzení podle tureckého deníku Daily Sabah označil za pomluvu a dokonce prohlásil, že by podal demisi, pokud by se nelegální obchod skutečně prokázal.

Sestřelení ruského bombardéru Su-24 bylo podle Putina "velkou chybou". Turecká armáda prý neměla žádný důvod k útoku na "bezbranné" ruské letadlo. S tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem se šéf Kremlu na klimatické konferenci v Paříži nesetkal, potvrdil Putin v besedě s novináři.

Rusko bude podle prezidenta dál usilovat o vytvoření široké koalice pro boj s teroristy. Syrská krize má jen politické řešení, uvedl. O situaci v Sýrii dnes jednal s prezidentem USA Barackem Obamou a na potřebě politického urovnání krize se prý shodli.

"Panuje, myslím, shoda, kudy je třeba jít. Mluvíme-li o nezbytnosti politického urovnání, pak je třeba pracovat na nové ústavě, nad novými volbami a kontrolou jejich výsledků," prohlásil ruský prezident.

Turecký prezident dnes také podle televize CNN Türk řekl, že jeho vláda bude jednat s rozvahou a bez emocí, než se rozhodne k případným protiopatřením vůči ruskému rozhodnutí vyhlásit proti Turecku sankce za sestřelení letadla. Turecko prý pracuje na tom, aby vztahy s Ruskem, jakožto jeho hlavním dodavatelem energie, nebyly zpřetrhány úplně.

Ruské sankce by mohly zvýšit schodek v tureckém rozpočtu v příštím roce o pět miliard dolarů (128 miliard Kč), odhadli ekonomové oslovení agenturou Reuters. To by mohlo výrazně zkomplikovat snahu Ankary dostat se ze ztrát v rámci snahy o ekonomickou obnovu země.