
„Takže vy chcete vědět, co si myslím o nacistech, ano? Řeknu vám to kulantně. Připomínají mi mohamedány: ti taky přijdou k vám domů a nejdřív se tváří mile, ale pak vám zakážou jitrničky, pivo a děvčatům sukně. A vy ani nevíte jak, ocitnete se v mešitě a musíte se modlit k Alláhovi, aby vás nekamenovali.“
To prý řekl Jan Werich v rozhovoru pro rozhlas 23. září 1938, v den všeobecné mobilizace proti nacistickému Německu. Je to celé samozřejmě úplně vymyšlené a původcem dezinformace dokonce ani není islamofobní skupina, nýbrž humoristický falešný profil mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka. Český rozhlas tuto informaci promptně popřel, žádný takový rozhovor s Werichem v archívech nemá. Jenže jednou vypuštěná lež si žije vlastním životem. Vidíme to na tvrzení prezidenta Zemana, že spisovatel a publicista Ferdinand Peroutka chválil Hitlera.
Lavinu sdílení s Werichem odstartovala právnička Klára Samková, jež původní příspěvek alibisticky nasdílela s tím, že neví, jestli je pravdivý. Na svou obhajobu uvedla, že nezkoumala, jestli je citát pravdivý, nebo nepravdivý, a to i přes to, že jakožto veřejně známá osoba by měla vědět, že právě zkoumat nepravost a pravost věcí je jedna z prvních věcí, kterou by měla dělat.
Hoaxy se navíc poslední dobou šíří velice rychle. Žijeme sice v době, kdy pravost většiny informací lze ověřit poměrně jednoduchým hledáním na internetu. Například většina šílených informací o Severní Koreji bývají hoaxy šířenými jihokorejskými servery. Stejně tak informace o Islámském státě, které posílá do světa často on sám. Ty jsou navíc téměř neověřitelné. V distribuci lží vyniká i současná ruská propaganda.
Zároveň nebylo šíření dezinformací nikdy snazší — stačí kliknout sdílet na facebookovém profilu. Proto nezbývá než někdy brát i „zaručené“ informace opatrně a snažit se je ověřovat dříve, než budeme sdílet nesmysl jako paní Samková.