V Praze se demonstrovalo: V centru se sešli odpůrci i zastánci vojenského konvoje | Reflex.cz
nahoru

V Praze se demonstrovalo: V centru se sešli odpůrci i zastánci vojenského konvoje

ČTK, bah28. března 2015 • 18:07
V centru Prahy proběhly demonstrace, sešli se odpůrci i příznivci amerického vojenského konvoje
V centru Prahy proběhly demonstrace, sešli se odpůrci i příznivci amerického vojenského konvoje
• foto: 
ČTK

Odpůrci i zastánci průjezdu amerického vojenského konvoje Českou republikou se dnes odpoledne sešli na Václavském náměstí v Praze, aby vyjádřili své názory. Na demonstrace podle zpravodajů ČTK dorazilo několik stovek lidí. Oba tábory se promíchaly, někteří účastníci si hlasitě vyměňovali své názory. Několik stovek "odpůrců odpůrců konvoje" pak přišlo na náměstí Míru, část z nich se sem přesunula z Václavského náměstí. 

Akci odpůrců konvoje pořádali pražští komunisté, iniciativa Ne základnám, Hnutí za přímou demokracii, hnutí Stop církevním restitucím a další. Někteří z těch, jimž přítomnost amerických vojáků v Česku a jejich cesta zemí vadí, měli s sebou ruské vlajky. Nesli transparenty s hesly: Stop US konvoji či Nepotřebujeme americkou spásu. Skandovali: Hanba NATO!

Proti odpůrcům přišli protestovat lidé s opačným názorem. Ti si vzali vlajky americké, ukrajinské či NATO a skandovali: Ať žije Havel! Oba tábory se promíchaly. Odpůrci a zastánci konvoje mezi sebou hlasitě diskutovali, došlo na slovní potyčky a hádky. Postupně se situace uklidnila. Dohlížely tu desítky policistů, kteří usměrňovali i dopravu.

Na akci odpůrců vystoupil například šéf komunistů Vojtěch Filip. Řekl, že se "dragounské jízdy" konaly už za Rakouska-Uherska, aby přiměly české evangelíky přestoupit na katolickou víru. Nynější jízda má prý posloužit k umravnění neposlušného českého regionu. "Máme na to, abychom bez NATO byli schopni ten mír budovat s těmi, kteří ho budovat chtějí," prohlásil Filip.

Na Václavském náměstí se situace postupně uklidnila, řada zastánců konvoje se přesunula na náměstí Míru. Tam začala v 16:00 akce proti kritikům průjezdu konvoje. Sešlo se na ní několik stovek lidí. Mezi řečníky byl pořadatel Pavel Šafr, šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg či starostka Prahy 2 a poslankyně ODS Jana Černochová. Mezi účastníky nechyběl místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Účastníci přijali svou Výzvu z náměstí Míru. Apelovali na Sobotkův kabinet, aby v otázce solidarity se spojenci vystupoval rozhodněji a důsledněji než dosud. "Chtěli bychom dnes tváří v tvář protestům komunistů a proruské lobby srdečně přivítat americké vojáky v ČR, dát najevo naši solidaritu s našimi spojenci v NATO, které považujeme za záruku naší národní bezpečnosti," uvedl šéf Klubu na obranu demokracie Bohumil Doležal. K výzvě se budou moci zájemci připojit i na internetu.

Vedení KSČM dnes uvedlo, že protestní akce proti konvoji v Praze i jinde podporuje. Cestu amerických vojáků zeměmi střední Evropy považuje za "demonstraci síly a nátlak na Ruskou federaci", které pravděpodobně vyvolají ruskou protireakci a zkomplikují na léta vzájemné vztahy.

Naopak někteří bývalí členové z Ne základnám se od skupiny lidí, která pod hlavičkou této iniciativy protest odpůrců konvoje spolupořádala, distancovali. Podle nich hnutí, které se stavělo proti vybudování amerického radaru v Česku, naplnilo své poslání už v roce 2009. Nynější skupiny má postoje "nápadně blízké kremelské rétorice", původní příznivce nereprezentuje, řekli ČTK bývalí členové Ne základnám. "V souladu s hodnotami, které nás vedly k odmítnutí umístění americké vojenské základny na našem území a ke kritice některých kroků tehdejší americké administrativy, odsuzujeme ruskou anexi Krymu, vojenskou podporu Ruské federace separatistickým skupinám na východě Ukrajiny a kremelskou mediální propagandu," uvedli někdejší členové iniciativy.

V 17:00 z Václavského náměstí vyrazil pochod konzervativní Národní demokracie proti "americkým okupantům". Byl veden přes Národní třídu a Karlův most na Malou Stranu před americkou ambasádu, jejímž zástupcům měli pořadatelé v plánu předat protestní prohlášení.

Českem se ze cvičení v Pobaltí vrací do Německa na základnu kolem 520 amerických vojáků se 120 armádními vozidly. Hranice z Polska překročí v neděli dopoledne ve třech konvojích, které se spojí v Praze. Republiku opustí ve středu.

ČTK, bah


Klíčová slova: konvoj, praha, demonstrace, bah


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Diskriminace mužů-účetních: Česká veřejná správa povýšila formalismus na kafkovský piedestal
PREMIUM X Bouřlivý říjen 1918: Jak vzniklo Německé Rakousko a málem nevzniklo Československo
PREMIUM X Jaroslav Lobkowicz: Monarchie? Raději bych zůstal u prezidenta a republiky...
PREMIUM X První scéna? Ano, ale jen tu a tam, tvrdí autor seriálu o Národním divadle Aleš Kisil
PREMIUM X Viliam Buchert: Na zrazení Kurdů Západ doplatí. Co ještě Západ dovolí Erdoğanovi?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější