nahoru

Policie se střelcem z Uherského Brodu před zásahem vyjednávala

ČTK, ref25. února 2015 • 07:50
Policie zasahuje v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku kvůli střelbě v restauraci Družba. Na snímku policisté odklánějí dopravu nedaleko místa incidentu
Policie zasahuje v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku kvůli střelbě v restauraci Družba. Na snímku policisté odklánějí dopravu nedaleko místa incidentu
• foto: 
ČTK

Policisté se střelcem z Uherského Brodu ještě před úterním zásahem vyjednávali. Až poté vnikli do restaurace, kde dvaašedesátiletý muž zastřelil osm lidí. Na policejním webu to oznámil mluvčí krajské policie Pavel Stránský. Při zásahu také podle něj policisté vůbec na útočníka nevystřelili, muž se zabil sám.

Policie přijala v úterý ve 12:38 oznámení, že do restaurace Družba vešel muž a začal bez jakýchkoli příčin střílet po hostech. Zhruba za deset minut dorazila na místo hlídka. "Poté, co policisté vstoupili do prostor restaurace, útočník na ně začal pálit," sdělil Stránský. Z restaurace se podle něj podařilo dostat sedmatřicetileté postřelené ženě, kterou pak zdravotníci převezli do nemocnice.

Policisté potom zcela uzavřeli okolí restaurace. "Policejnímu vyjednavači se podařilo telefonicky zkontaktovat s podezřelou osobou a ve spolupráci s velitelem zásahu se snažil získat bližší informace o celé situaci," uvedl mluvčí. "V určitém okamžiku rozhodl velitel zásahu, že se situace vyhrotila natolik, že je třeba vstoupit do objektu a pachatele eliminovat. Zásahová jednotka pak vnikla do objektu a pachatel, konfrontován s beznadějností své situace, se s největší pravděpodobností sám zastřelil. Policisté proti pachateli střelnou zbraň nepoužili," popsal situaci.

Z restaurace policisté vyvedli jednoho nezraněného muže, který se během útoku ukryl ve vedlejších prostorách. Nikdo další však už nepřežil. Zdravotníci, kteří se dostali po zásahu dovnitř, se sice pokoušeli poskytnout postřeleným první pomoc, ale nakonec mohli podle Stránského jen konstatovat smrt. Mezi zemřelými byla třiačtyřicetiletá žena a sedm mužů ve věku 27 až 66 let. Postřelená žena se ještě v úterý podrobila v uherskohradišťské nemocnici zhruba hodinové operaci. Její stav je stabilizovaný, řekla dnes mluvčí nemocnice Dana Lipovská. "Lékaři jsou optimisté, během dopoledne by ji měli probrat z umělého spánku," dodala.

"V tuto chvíli můžeme konstatovat, že se podle všeho nejednalo o teroristický útok, nýbrž s největší pravděpodobností o zkratkovité jednání agresora, jenž mohl být pod velkým psychickým tlakem," oznámil mluvčí policie. Potvrdil, že pachatelem byl muž přímo z Uherského Brodu bez trestní minulosti, který byl majitelem zbrojního průkazu a legálně vlastnil dvě krátké střelné zbraně. Zda právě tyto zbraně při útoku použil, ale zatím policisté neuvedli. "Vzhledem k mimořádnosti tohoto tragického případu bude vyšetřování a úkony s ním související trvat po dobu v řádu týdnů až měsíců," doplnil Stránský.

Vyšetřovatelé prozatím nechtěli spekulovat, zda měl muž psychické problémy. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) měl střelec problémy se sousedy. Server Lidovky.cz s odvoláním na sousedy píše o mužově špatném duševním stavu a častých hlasitých výstupech jeho manželky. Podle České televize musela policie v úterý po 23:00 násilím vniknout do domu útočníka, protože právě manželka střelce odmítala policisty vpustit dovnitř. K domu také dorazila sanitka. Žena nakonec vyšla po zásahu z domu a za doprovodu policistů a záchranářů vstoupila do sanitky.

ČTK, ref


Diskuse ke článku