nahoru

Koruna se propadá k dolaru i euru, dovolená v cizině se prodraží

ČTK, Daniel Baret 12. ledna 2015 • 15:00
• foto: 
Profimedia.cz

Na nejslabší úroveň za posledních zhruba devět let k dolaru a za šest let k euru se dnes dopoledne propadl kurz koruny. Pokračoval tak pokles z minulého týdne. Česká měna oslabila k oběma světovým měnám o přibližně dvě desítky haléřů, a dostala se tak na 28,4 koruny k euru a překročila hranici 24 korun za dolar.

Pokud by podobný vývoj pokračoval, nebo se udrží stejný stav, není to dobrá informace pro miliony Čechů, kteří se chystají do zahraničí na dovolenou. Když vymění koruny, pořídí si všeho míň.

Slabší kurz než dnes dopoledne zaznamenala česká měna vůči euru naposledy v únoru roku 2009, a k dolaru v březnu 2006. Výrazný pokles začal již v pátek po zveřejnění aktuálních údajů o prosincové inflaci, která byla výrazně pod prognózou České národní banky. Podle analytiků se objevily obavy, že by centrální banka mohla chtít posunout cílovou úroveň pro kurz koruny ke slabším úrovním. Nyní ČNB dosud udržovala kurz nad 27 korunami k euru.

Česká měna podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka neklesne do jednání ČNB na začátku února pod 28 korun k euru. „Vzhledem k aktuálnímu vývoji na devizovém trhu nelze vyloučit ani oslabení koruny až k úrovni 29 korun k euru a výše. Vzhledem ke skutečnosti, že centrálním bankéřům oslabení koruny vyhovuje, tak od nich komentáře na podporu české měny neočekávám,“ uvedl Novák.

„Spekulace na další intervence ČNB sílí,“ sdělil pak analytik Patria Finance Tomáš Vlk. „Ačkoli si stále nemyslíme, že by ČNB na nejbližším únorovém jednání sáhla rovnou k posunutí cílového kurzu, riziko nepochybně roste. Návrat do normálního režimu se odsouvá výrazně dál,“ míní.

Sami představitelé centrální banky další zásahy do kurzu koruny nevyloučili. Ředitel měnové a statistické sekce ČNB Tomáš Holub v neděli řekl v České televizi, že ekonomika sice zatím není v situaci, aby bylo nutné posouvat intervenční pásmo, ale připustil, že k tomu v budoucnu může dojít. „Bankovní rada by začala uvažovat o případném posunu kurzové hranice ve chvíli, kdy by se tento šok začal měnit v hrozbu deflace, začal by se promítat do inflačních očekávání, promítl by se zpomalováním mzdového růstu, což by vedlo k útlumu spotřebitelské poptávky a podobně,“ uvedl.

ČTK, Daniel Baret


Diskuse ke článku