nahoru

Kim Čong-Un se po 40 dnech objevil na veřejnosti. Při chůzi se opírá o vycházkovou hůl

ČTK, Reflex 14. října 2014 • 07:35
KLDR
KLDR
• foto: 
ČTK

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se po 40 dnech v ústraní podle všeho objevil na veřejnosti. Svědčí o tom dnešní zprávy severokorejských médií, která rovněž zveřejnila snímky, na nichž se Kim vydal na inspekci bytového komplexu s vycházkovou holí. Agentura Reuters nicméně upozornila, že zprávy médií z KLDR nezmiňují termín Kimovy návštěvy a že není možné časový údaj ověřit.

"Naši vědci jsou vlastenci, kteří své životy zcela zasvětili budování bohaté a mocné země," citovala severokorejská agentura KCNA Kima, který navštívil nově postavený institut přírodních energetických zdrojů při akademii věd a také dostavěný obytný komplex pro výzkumníky.

Na titulní stránce dnešního vydání severokorejského listu Rodong sinmun, který je oficiálním deníkem Korejské strany práce, je Kim v očividně dobrém rozmaru. Autokrat, kterého obklopují poradci, je tradičně oděn v tmavém obleku s knoflíky a jako zřejmou podporu v chůzi používá černou hůl.

Jedenatřicetiletý Kim se naposledy objevil na veřejnosti 3. září, když s manželkou navštívil koncert. Od té doby severokorejská média nezveřejnila žádné aktuální snímky, což zavdalo otázkám o jeho zdravotním stavu, neboť Kim se v oficiálních záběrech z KLDR objevoval prakticky denně. Nezúčastnil se například ani oslav 69. výročí od založení vládnoucí Korejské strany práce, takže se spekulovalo o špatném zdravotním stavu, o převratu či o možné diktátorově smrti.

Jako jedno z nejčastějších vysvětlení Kimovy nepřítomnosti média uváděla rekonvalescenci po operaci kotníků. To v pondělí podpořil i portál koreajoongangdaily.com s odvoláním na zdroj z KLDR. Kim prý podstoupil operaci obou kotníků na klinice severně od Pchjongjangu, kterou provedl jistý francouzský lékař. Na chodidlech měl Kim navíc údajně puchýře a otoky, z kterých se rovněž léčil.

ČTK, Reflex


Diskuse ke článku