Držitelem Nobelovy ceny za literaturu se stal Francouz Patrick Modiano | Reflex.cz
nahoru

Držitelem Nobelovy ceny za literaturu se stal Francouz Patrick Modiano

ČTK9. října 2014 • 13:46
Patrick Modiano
Patrick Modiano
• foto: 
Profimedia.cz

Nobelovu cenu za literaturu za rok 2014 získal francouzský spisovatel Patrick Modiano. Oznámila to dnes švédská akademie. Romanopisce ocenila za "umění vzpomínek, díky němuž dokázal zachytit ty nejneuchopitelnější lidské osudy".

Do češtiny byla přeložena kupříkladu Modianova kniha Dora Bruderová, která popisuje osudy mladé židovské dívky, jež utekla v době druhé světové války z internátu. V 80. letech česky vyšla Modianova díla Ulice temných krámků a Rodný list.

V loňském roce se nositelkou Nobelovy ceny za literaturu stala kanadská povídkářka Alice Munroová. Proto převládal mezi kritiky názor, že akademie letos zřejmě opomine anglicky psanou literaturu.

Letošní týden vyhlašování Nobelových cen začal v pondělí oznámením Nobelovy ceny za lékařství, v úterý pokračoval oceněním za fyziku a ve středu za chemii. Oceněny byly převážně objevy, které mají konkrétní použití v praktickém životě. V případě lékařství se jednalo o objev buněk, jež mozku pomáhají v prostorové orientaci, u fyziky o vývoj modrých světelných diod a u chemie o rozvoj mikroskopie s velmi vysokým rozlišením.

V pátek se svět z norské metropole Osla dozví nejočekávanější jméno laureáta Nobelovy ceny za mír. Příští pondělí ještě bude vyhlášena Nobelova cena za ekonomii.

Na vyznamenané kromě finanční částky ve výši osmi milionů švédských korun (téměř 24 milionů Kč) čeká i tradiční slavnostní ceremoniál, který se uskuteční v den výročí úmrtí Alfreda Nobela 10. prosince. Nobelova cena za mír se bude předávat v norském hlavním městě Oslu, ceny za lékařství, ekonomii, fyziku, chemii a literaturu ve Stockholmu.

Nobelovu cenu za fyziku získali tři Japonci za vývoj modrých diod

Nobelovu cenu získali lékaři z USA a Norska za objev "navigačních" mozkových buněk

ČTK


Klíčová slova: reflex, literatura, nobelova cenaDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,710
22,650
28,760
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější