nahoru

Syrská válka má první ženu – mučednici, byla zabita minulý týden

vib 5. března 2014 • 16:00
Syrská válka má první ženu – mučednici, byla zabita minulý týden
foto: archiv

Mervet Saídová, která dosáhla hodnosti poručíka, byla členkou syrské republikánské gardy, která stojí na straně diktátora Bašára Asáda. Minulý týden byla zabita povstalci a syrská média i sociální sítě tvrdí, že je první ženou – mučednicí, která obětovala svůj život pro prezidenta, přímo v boji.

Žen zemřelo za několik let trvající syrské válce už tisíce, především civilistek. Existují i ženy, které bojují v různých ozbrojených skupinách, ale aby zahynula příslušnice něžného pohlaví přímo v boji, je výjimkou. Tentokráte se jedná o vojákyni vládních sil a proto je případu věnována taková pozornost. Navíc Mervet byla krásná žena a její smrt komentoval její otec pomocí Facebooku, zpráva se tak mohla rychle rozletět do celého světa. Vládní propaganda toho samozřejmě ihned využila.

Saídová zahynula minulý týden na kontrolním stanovišti v Darii, nedaleko metropole Damašku. Byla zabita s ostatními vojáky, kdy staniště napadli rebelové.

Podle tvrzení jejich rodičů narukovala Mervet společně se svoji sestrou dobrovolně do syrské režimní armády. Nejdříve pracovaly v kanceláři, ale pak chtěly i bojovat, proto byly poslány na hlídání stanoviště v Darii. „My jsme sestry mužů, kteří bojují, a protože Bůh vám, otče, neposkytl syny, budou z nás muži a vy budete na nás hrdý,“ napsaly prý sestry svému otci.

vib


Klíčová slova: sýrie, Mervet Saídová, mučedniceDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.