nahoru

Další skandál v Soči: Doping nalezen u ukrajinské běžkyně Lisogorové

ČTK, sto 22. února 2014 • 18:00
Lisogorová
Lisogorová
• foto: 
ČTK

Třetí účastník olympiády s pozitivním dopingovým testem je běžkyně na lyžích, u níž byl zakázaný stimulant objeven. Informace pochází přímo od ukrajinského olympijského výboru.


V pátek byli z her kvůli dopingu vyloučeni německá biatlonistka Evi Sachenbacherová-Stehleová a italský bobista William Frullani. 
Podle agentury SID měla třicetiletá Lisogorová pozitivní test na trimetazidin, který je na seznamu zakázaných látek teprve od 1. ledna tohoto roku. Sportovkyně odmítla, že by zakázaný stimulant užila záměrně.


„Marina Lisogorová před disciplinární komisí uvedla, že si vzala lék Preductal, o kterém nevěděla, že obsahuje zakázaný trimetazidin. Proto neúmyslně porušila antidopingová pravidla Mezinárodního olympijského výboru,“ uvedla v prohlášení ukrajinská výprava. Látka podle Světové antidopingové agentury WADA patří k těm, které je možné požít neúmyslně. Za její přítomnost ve vzorku lze proto uložit i nižší než standardní dvouleté tresty. Ukrajinská lyžařka, která závodila už na olympiádě v Turíně v roce 2006, startovala v Soči ve sprintu a na klasické desítce a v obou případech obsadila 58. místo.


Třiatřicetiletá Sachenbacherová-Stehleová měla v Soči pozitivní nález na metylhexanamin, což potvrdila i analýza druhého vzorku. Frullaniho vzorek byl pozitivní na stimulant dimetylpentylamin ještě před jeho startem v soutěži čtyřbobů.

ČTK, sto


Klíčová slova: reflex, olympiada, sochi