nahoru

Sobotka chce v týmu pro církevní restituce pět členů vlády

ČTK, jan 10. února 2014 • 16:00
Sobotka
Sobotka
• foto: 
ČTK

Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce v monitorovacím týmu pro církevní restituce pět členů vlády. Kromě sebe také ministry financí Andreje Babiše (ANO), vnitra Milana Chovance (ČSSD), kultury Daniela Hermana a zemědělství Mariana Jurečku (oba KDU-ČSL). Vláda tým projedná a následně ustaví na příštím nebo přespříštím zasedání, řekl na tiskové konferenci po dnešním jednání kabinetu Sobotka.

Monitorovací výbor se má zabývat průběhem a dopadem církevních restitucí. "Základním cílem je sumarizovat pro vládu informace, které se týkají naturálních restitucí, a informace, které se týkají možných soudních sporů, které mohou ještě souviset s požadavky církví na vracení majetku nad rámec toho, co bylo dohodnuto v rámci zákona o narovnání s církvemi," vysvětlil Sobotka.

Své představy o složení a činnosti komise dnes Sobotka předložil lídrům ANO Babišovi a lidovců Pavlu Bělobrádkovi. Na jejich názor bude čekat do konce týdne. Speciální koaliční jednání ke komisi svolávat nehodlá.

Dohled nad restitucemi měl mít původně jen ministr zemědělství. Úřad ale připadl KDU-ČSL, která majetkové vyrovnání s církvemi považuje za hotovou věc a nechce je dále přehodnocovat. Zřízení zvláštního výboru by tak mohlo být pro Sobotku další cestou, jak získat jistý dohled nad restitucemi, které jsou sociálním demokratům trnem v oku.

Sociální demokracie se dlouhodobě staví za úpravu církevních restitucí. Při jednáních o složení vlády usilovala o místo ministra zemědělství nebo alespoň jeho náměstka, který by dohlížel na Státní pozemkový úřad, jenž o navracení nemovitostí církvím rozhoduje.

Církve podle zákona o majetkovém vyrovnání mají dostat nemovitý majetek, o který byly za komunismu připraveny, v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Během 30 let stát církvím vyplatí také 59 miliard korun navýšených o inflaci jako náhradu za nevydaný majetek. Zároveň se bude během 17 let církvím postupně až na nulu snižovat příspěvek na podporu činnosti, který dnes činí asi 1,5 miliardy korun ročně. Církevní restituce loni posvětil Ústavní soud.

ČTK, jan


Klíčová slova: reflex, cirkev, restituceDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.