nahoru

Před rokem vybuchla bomba, papež Benedikt XVI. oznámil rezignaci

vib 10. února 2014 • 10:45
Před rokem vybuchla bomba, papež Benedikt XVI. oznámil rezignaci
foto: Archív

„Poté, co jsem opakovaně zpytoval své svědomí před Bohem, došel jsem k jistotě, že mé síly, kvůli pokročilému věku, již nejsou vyhovující pro adekvátní výkon úřadu," uvedl před rokem papež Benedikt XVI. Byl to tehdy obrovský šok pro jeho spolupracovníky, věřící, politiky i média na celém světě.

Nikdo jiný to od roku 1294 neudělal. Co se stalo? Benedikt překvapivě 11. února 2013 oznámil rezignaci na svůj úřad. Jeho nástupcem se pak v březnu stal argentinský kardinál Jorge Mario Bergoglio, který přijal jméno František I. Benediktovo rozhodnutí pořád zůstává bezprecedentním krokem v historii katolické církve. Papežové na svatém stolci umírali, jinak nekončili. Jenže postup Benedikta byl přijat velmi vstřícně, protože odešel z pochopitelných zdravotních a věkových důvodů. Nechtěl se ve funkci léta trápit jako jeho předchůdce, nesmírně populární a charismatický Polák Jan Pavel II.

Byť to kanonické právo umožňuje, jednalo se v případě Benedikta XVI. o velmi vzácné rozhodnutí – posledním a dosud jediným, kdo na úřad papeže dobrovolně rezignoval, byl Celestýn V., v již zmíněném roce roku 1294 (nepočítaje vynucená opouštění funkce v obdobích dvojpapežství a trojpapežství).

Oficiálně pak na svůj úřad rezignoval 28. února 2013 v osm hodin večer. Po opuštění úřadu je jeho oficiální titul „Jeho Svatost Benedikt XVI., emeritní papež“. Nastala tak zvláštní situace, že katolická církev má papeže dva, ale jak je vidět, vůbec to nevadí, protože Benedikt už nijak chod Vatikánu neovlivňuje a zcela přenechal otěže svému energetickému nástupci Františkovi.

Podívejte se na titulní strany novin z některých zemí světa, jak před rokem na překvapivé rozhodnutí papeže Benedikta reagovaly. Je to zajímavá připomínka.

vib


Klíčová slova: papež, benedikt, rezignaceDiskuse ke článku