Spermie

Spermie Zdroj: Profimedia.cz

Medik z reprodukční kliniky zřejmě podstrčil klientce své spermie

Američtí manželé, kterým k narození potomka pomohla klinika umělého oplodnění, po letech zjistili, že biologickým otcem jejich dcery je laborant, jenž měl na starosti přípravu vzorku spermií.

Univerzita ve státě Utah, pod níž laboratoř patří, vyšetřuje podezření, že její bývalý pracovník podstrčil vlastní spermie i dalším matkám, uvedla zpravodajská stanice CNN. Laborant se údajně své bezdětné manželce přiznal, že má řadu dětí.

Manžel z páru, který byl klientem kliniky, nechal kvůli neupřesněnému podezření sobě i dceři, narozené po umělém oplodnění v 90. letech, udělat testy DNA. Najevo vyšel překvapivý fakt - otcem je někdo jiný. Další testy zjistily, že dcera je potomkem laboranta Toma Lipperta, který měl na starosti přípravu spermií pro umělé oplodnění.

"Nevíme, jak k tomu došlo, pečlivě zkoumáme vyslovená obvinění," uvedla univerzita v prohlášení. Prověřovat hodlá i další případy, v nichž figuroval Lippert. Na univerzitu, která kvůli kauze zřídila zvláštní horkou linku, se prý obrátilo s podezřením 12 párů. Lippert, který je dnes již po smrti, byl podle vedení laboratoře zhruba u tisícovky umělých oplodnění.

Lippert má podle CNN záznam v trestním rejstříku a na svém pracovišti byl některými kolegy považován za problémového. Jeho manželka televizní stanici řekla, že "byl hrdý na to, že měl tamty děti".

Podle univerzity se od 90. let bezpečnostní pravidla pro provádění umělého oplodnění výrazně zpřísnila a k manipulaci se vzorky v současnosti prakticky nemůže dojít.