Předsedou Sněmovny byl zvolen Jan Hamáček z ČSSD | Reflex.cz
nahoru

Předsedou Sněmovny byl zvolen Jan Hamáček z ČSSD

27. listopadu 2013 • 14:38
Jan Hamáček
Jan Hamáček
• foto: 
Dan Materna / Mafra / Profimedia.cz

Předsedou Sněmovny se dnes stal Jan Hamáček z ČSSD. V tajné volbě dostal 195 ze 198 hlasů, oznámil předseda volební komise její šéf Martin Kolovratník (ANO). Pětatřicetiletý Hamáček, který působil na konci minulého volebního období ve funkci místopředsedy komory, byl jediným kandidátem. Post předsedy přebírá po Miroslavě Němcové z ODS, která dolní komoru vedla v předchozím volebním období.

Na Hamáčkově volbě se dohodly strany vyjednávající o vládní koalici - ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL. Sociálnědemokratický kandidát ale dostal hlasy od poslanců i z dalších stran. Otevřeně mu vyjádřily podporu kluby TOP 09 a Starostů a ODS.

Hamáček v projevu poděkoval Němcové za práci v minulém volebním období a poslancům za důvěru. "Funkci přijímám s pokorou," uvedl. Ačkoli je sněmovní sál často svědkem ostré výměny názorů, Hamáček, jak řekl, by rád přispěl k toleranci a spolupráci. Sněmovna by měla být konstruktivní dílnou, v níž se budou přijímat zákony ku prospěchu občanů, podotkl. Chtěl by taky zlepšit vnímání Sněmovny ve společnosti a přispět k dobrému jménu České republiky v zahraničí.

Předsedou sněmovny bude Jan Hamáček. ČSSD vybrala dobře

"Jan Hamáček je výrazná konsenzuální osobnost a já pevně věřím, že teď politika Poslanecké sněmovny a její obraz navenek se výrazným způsobem zlepší už kvůli tomu, že předseda má takto silný mandát od všech stran zastoupených zde ve Sněmovně," řekl novinářům šéf klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík. Za dobrý signál pokládá Hamáčkovu volbu i šéf KSČM Vojtěch Filip.

Hamáček se zvolením stal třetím nejvyšším ústavním činitelem. Bude mít taky jeden ze sedmi klíčů od českých korunovačních klenotů. Němcová mu předá i různé sněmovní dokumenty, například pamětní knihu.

Jednání poslanců bude pokračovat od 14:15 stanovením počtu místopředsedů Sněmovny a jejich volbou.

VILIAM BUCHERT: Úchylky komunistů se stupňují, už si sami nařizují cenzuru na televiziKlíčová slova: reflex, snemovna, hamacek


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Diskriminace mužů-účetních: Česká veřejná povýšila formalismus na kafkovský piedestal
PREMIUM X Bouřlivý říjen 1918: Jak vzniklo Německé Rakousko a málem nevzniklo Československo
PREMIUM X Jaroslav Lobkowicz: Monarchie? Raději bych zůstal u prezidenta a republiky...
PREMIUM X Viliam Buchert: Na zrazení Kurdů Západ doplatí. Co ještě Západ dovolí Erdoğanovi?
PREMIUM X První scéna? Ano, ale jen tu a tam, tvrdí autor seriálu o Národním divadle Aleš Kisil

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější