Vladimír Balaš končí jako ministr školství

Vladimír Balaš končí jako ministr školství Zdroj: ČTK/Ondřej Deml

Vladimír Balaš končí jako ministr školství
Jednání vlády: Ministr školství Vladimír Balaš a ministr vnitra Vít Rakušan (15.2.2022)
Ministr školství Vladimír Balaš ve Sněmovně (16.12.2022)
Ministr školství Vladimír Balaš ve Sněmovně (16.12.2022)
Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) a premiér Petr Fiala (ODS).
6
Fotogalerie

Ministr školství Vladimír Balaš odejde ze zdravotních důvodů z funkce

Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) odejde na vlastní žádost z vlády. Balaš to dnes sdělil ČTK. Důvodem k rezignaci podle něj byly dlouhodobé zdravotní problémy. Balašovu rezignaci ještě příští týden projedná vedení hnutí STAN. Balaš je ministrem zhruba tři čtvrtě roku, od konce loňského června. Nahradí ho pravděpodobně ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN), kterého už navrhlo do čela ministerstva školství vedení hnutí.

"Prostřednictvím předsedy STAN Víta Rakušana jsem dnes požádal předsednictvo STAN o uvolnění z funkce," uvedl dnes Balaš pro ČTK. Rakušan o tom podle něj bude neprodleně informovat premiéra Petra Fialu (ODS). "Důvodem jsou zdravotní problémy dlouhodobějšího rázu, které mi bohužel v posledních týdnech nedovolovaly se věnovat agendě ministra školství tak, jak bych sám chtěl," zdůvodnil svůj odchod ministr.

Balašovu žádost o uvolnění z funkce podle ministra ještě musí schválit celostátní výbor STAN. Mluvčí hnutí Sára Beránková ČTK řekla, že výbor záležitost projedná příští týden. Vedení hnutí už diskutovalo o nástupci Balaše. "Předsednictvo na svém jednání navrhlo na pozici ministra školství Mikuláše Beka," sdělil dnes ČTK předseda STAN Rakušan.

Balaš byl jmenován do funkce ministra školství loni 29. června. Vystřídal tehdy Petra Gazdíka (STAN), který podal rezignaci kvůli svým kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z kauzy Dozimetr.

Čtyřiašedesátiletý Balaš byl v 90. letech prvním děkanem nové právnické fakulty v Plzni. Jako pedagog působil také na Univerzitě Karlově a Jihočeské univerzitě. V minulosti byl také šéfem poradců bývalého prezidenta Václava Klause, který ho v roce 2003 navrhl na člena Ústavního soudu. Senátoři s tím ale tehdy nesouhlasili.