Někdejší sovětský prezident Michail Gorbačov.

Někdejší sovětský prezident Michail Gorbačov. Zdroj: ČTK/AP/Boris Yurchenko

Ronald Reagan a Michail Gorbačov
S Reaganem na mírovém summitu.
Michail Gorbačov a Ronald Reagan v Reykjavíku.
S Ronaldem Reaganem v roce 1987.
Někdejší sovětský prezident Gorbačov s americkým prezidentem Reaganem.
21
Fotogalerie

Zemřel Michail Gorbačov, někdejší prezident Sovětského svazu, který ukončil studenou válku i impérium

Někdejší prezident Sovětského svazu (SSSR) Michail Gorbačov dnes po těžké a dlouhé nemoci zemřel. Bylo mu 91 let. S odkazem na prohlášení moskevské nemocnice o tom informovaly ruské agentury TASS a Interfax. Na vlastní přání bude Gorbačov pohřben vedle své ženy Raisy na hřbitově v Moskvě, píše TASS s odkazem na příbuzné zesnulého.

Gorbačov zahájil po nástupu do čela sovětských komunistů v roce 1985 změny, které měly reformovat komunistický systém a dodat tehdejšímu sovětskému impériu novou sílu. Opak se ale stal pravdou. Sovětský svaz se rozpadl a komunistický systém se zhroutil. Gorbačov, který se narodil 2. března 1931, až později přiznal, že reformovat ani nešel.

Gorbačov se jako šéf komunistické strany a tedy i celého SSSR zasloužil o konec studené války, pád železné opony i rozpad impéria. Byl i prvním a zároveň posledním prezidentem Sovětského svazu. Do nově zřízené funkce byl zvolen 14. března 1990. Jeho prezidentství však trvalo jen krátce, z funkce odstoupil 25. prosince 1991 těsně před zánikem SSSR.

Nositel Nobelovy ceny za mír z roku 1990 se stal oblíbencem Západu i nadějí Východu, doma si respekt nezískal. Pro mnoho lidí více než návrat vytoužené svobody znamenaly jeho reformy ztrátu jistot a mnoho Rusů mu nemůže dodnes zapomenout rozpad SSSR.

Sovětský svaz byl formálně rozpuštěn 26. prosince. Stalo se tak skoro na den 69 let poté, co byl 30. prosince 1922 založen. Moc od Gorbačova tehdy převzal Boris Jelcin, prezident nástupnického Ruska.