nahoru

Stovka aktivistů protestovala před běloruskou ambasádou. Vadí jim násilí páchané na demonstrantech v Minsku

-bam- 27. ledna 2021 • 19:45
Stovka aktivistů protestovala před běloruskou ambasádou. Vadí jim násilí páchané na demonstrantech v Minsku
foto: Zbyněk Pecák

Asi stovka příznivců anarchistické organizace Food Not Bombs protestovala ve středu 27. ledna večer před běloruskou ambasádou. Akci vyvolal incident, který se stal v Minsku. V sobotu 23. ledna došlo k zadržení dvou kompletních skupin aktivistů z kolektivu Food Not Bombs v Minsku při výdeji jídla. Společně s nimi byli policií zadrženi i lidé v nouzi, kteří si přišli pro jídlo zdarma. Většina zadržených již byla odsouzena na několik týdnů vězení za "protistátní činnost"

Akce před běloruskou ambasádou proběhla spořádaně. Zhruba stovka demonstrantů se sešla kolem 17. hodiny před běloruskou ambasádou v Troji. Na akci trvající zhruba hodinu a půl vyjadřovali nesouhlas s represemi Lukašenkova režimu vůči tamnímu obyvatelstvu a volali po solidaritě se zadrženými běloruskými aktivisty. Po celou dobu měli účastníci nasazeny roušky. Několik lidí předneslo projevy, z reproduktorů hrály běloruské protestsongy. 

Běloruskem zmítají od loňského léta protesty proti autoritářskému režimu Lukašenka, který se po srpnových prezidentských volbách znovu nechal vyhlásit vítězem hlasování. Opozice pokládá volby za zfalšované, jejich výsledky odmítla uznat i Evropská unie, která uvalila sankce na Lukašenka a jeho spolupracovníky, podezřelé ze zfalšování voleb a porušování lidských práv během potlačování protestů.

Demonstranti požadují Lukašenkovu demisi, osvobození politických vězňů a nové volby. Lukašenko, který vládne zemi již od roku 1994 a který se nadále těší podpoře Ruska, odmítá toto volání vyslyšet a stejně tak odmítá i ústupky opozici. Namísto toho hovoří o nové ústavě, kterou by Bělorusové schvalovali v referendu, což opozice pokládá jen za zdržovací taktiku.

-bam-
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.