nahoru

Polské volby: Duda vede, postupuje liberální starosta Varšavy Trzaskowski

ČTK, red 28. června 2020 • 23:20
Polsko si volilo nového prezidenta. (28.6.2020)
Polsko si volilo nového prezidenta. (28.6.2020)
• foto: 
Reuters

Nejvíce hlasů v dnešních prezidentských volbách v Polsku dostal podle očekávání dosavadní šéf státu Andrzej Duda. Nadpoloviční většinu ale nezískal, takže se za dva týdny bude konat druhé kolo. V něm se Duda utká s kandidátem opozice Rafalem Trzaskowským, který dnes skončil na druhém místě. Podle médií to ukazují odhady výsledků po uzavření volebních místností.

Duda, který je spojencem vládnoucí konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS), podle odhadů získal 41,8 procenta odevzdaných hlasů. Jeho největší rival, kandidát hlavní opoziční strany Občanské platformy (PO) Trzaskowski jich dostal 30,4 procenta, uvedla agentura PAP.

Z dalších prezidentských kandidátů si vedl nejlépe nezávislý televizní moderátor Szymon Holownia, kterého podpořilo 13,3 procenta hlasujících. Čtvrtý skončil se 7,4 procenta hlasů krajně pravicový poslanec Krzysztof Bosak a pátý s 2,9 procenta levicový politik Robert Biedroń, který se otevřeně hlásí k homosexuální orientaci.

Státní volební komise uvedla, že konečné oficiální výsledky oznámí do středečního večera. Průběžné předběžné údaje o tom, jak Poláci hlasovali, se očekávají v nadcházejících hodinách. Podle agentury Ipsos, která odhady výsledku dnešního prvního kola voleb zveřejnila, dosáhla volební účast 62,9 procenta.

Duda po oznámení odhadů výsledku prvního kola poděkoval voličům, kteří ho podpořili, přičemž prohlásil své vítězství za „naprosto rozhodné“. Nicméně podle agentury PAP také připustil, že Trzaskowski má v souboji s ním ve druhém kole dobrou šanci.

Trzaskowski na druhé straně řekl, že jeho dnešní výsledek ukazuje, že by Dudu mohl porazit. „S podporou, jako byla tato (dnes), můžeme jít a bojovat o Polsko,“ prohlásil starosta polské metropole.

Volby se konají uprostřed hlubokých kulturních a politických rozporů. Konzervativec Duda vedl v převážně katolickém Polsku kampaň zaměřenou na obranu tradičních hodnot. Sliboval zvýšit životní úroveň na tu, jakou mají v západní Evropě, postavil se proti uzavírání sňatků homosexuálů i proti adopcím dětí lidmi stejného pohlaví. Hnutí za práva sexuálních menšin (LGBT) odsoudil jako „nebezpečnou ideologii“.

Krajské volby 2020: Do zastupitelstev krajů se bude volit 2. a 3. října>>>

Tento druh rétoriky - spolu se zákony, které dávají vládní straně PiS mnohem větší kontrolu nad soudním systémem, a využíváním veřejnoprávních médií jako nástrojů na podporu vlády - vyvolal obavy, že Polsko následuje příkladu Maďarska při podkopávání základů demokracie, poznamenala agentura AP.

Varšavský starosta Trzaskowski v kampani slíbil zachovat populární sociální programy PiS a obnovit dodržování ústavních norem. Trzaskowski vstoupil do boje o prezidentské křeslo poměrně pozdě. Dudova silná podpora u voličů, podporovaná krytím prezidentových aktivit ve veřejnoprávních médiích, ale začala klesat, když zmírnění protinákazových opatření umožnilo dalším kandidátům vést kampaň. Poslední průzkumy před volbami naznačovaly, že Duda nebude mít vítězství ve druhém kole proti Trzaskowskému jisté.

ČTK, red
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.