Oheň v uprchlickém táboře Vial na ostrově Chios

Oheň v uprchlickém táboře Vial na ostrově Chios Zdroj: Politischios.gr

Uprchlíci na řeckém ostrově Chios
Požár z roku 2016. Uprchlíci podpálili zázemí centra. Protestovali proti zdlouhavému azylovému řízení
Požár z roku 2016. Uprchlíci podpálili zázemí centra. Protestovali proti zdlouhavému azylovému řízení
Požár z roku 2016. Uprchlíci podpálili zázemí centra. Protestovali proti zdlouhavému azylovému řízení
5
Fotogalerie

Síla paniky koronaviru. Jeden z největších řeckých uprchlických táborů zachvátily plameny

Strach vyvolaný koronavirovou epidemií se v lidech drží už několik měsíců. Jeho sílu v širším rozsahu v sobotu předvedli běženci v jednom z největších uprchlických táborů v Řecku. Kvůli obavám z infekčního onemocnění covid-19 v kempu Vial na ostrově Chios došlo k protestu. Jeho bouřlivý průběh má za následek ničivý požár a také stovky lidí bez střechy nad hlavou. Nepokoje pravděpodobně zažehlo úmrtí irácké ženy.

Pomyslnou jiskrou pustošivého ohně se podle všeho stala 47letá Iráčanka. O jejím příběhu informoval reportér Al-Džazíry v Aténách John Psaropoulos. Začátkem minulého týdne se prý potýkala s horečkami, kvůli momentálním stavu ve světě se proto řecké úřady rozhodly otestovat ji na koronavirus. Výsledek byl negativní, její zdravotní problémy to však nevyřešilo.

Za nějakou dobu po návratu do tábora umřela. „Tahle žena sice nezemřela na koronavirus, ale nemocnice ji možná měla důkladněji vyšetřit,“ vyjasňoval Psaropoulos. Zpráva se pak rozšířila mezi místní. Někteří uprchlíci tamním úřadům a jejich informacím o testu údajně nevěřili. Kombinace těchto faktorů pak patrně vedla k hromadným nepokojům předcházejícím ničivé inferno.

Dopady na tábor

Řecké ministerstvo pro migraci přišlo s oficiálními informacemi ohledně důsledků sobotního požáru. Výčet obsahoval zařízení Evropského podpůrného úřadu pro otázky azylu, mobilní sklady ve formě stanů, místní kantýnu a množství ubytovacích jednotek. „Velká část administrativních služeb kempu byla zničena,“ uvedl pro agenturu AFP tajemník ministerstva pro migraci Manos Logothetis. Oheň se podařilo zkrotit v nedělních ranních hodinách.

K situaci se vyjádřil i mluvčí Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Aténách Boris Cheshirkov. Přesná čísla podle něj zatím nejsou k dispozici a čeká se na konečný výsledek. Už nyní však má být jasné, že stovky běženců přišly o střechu nad hlavou. „Úřadům jsme darovali stany, které můžou být rychle využity, a budeme asistovat v hledání náhrady za stanové sklady,“ okomentoval Cheshirkov.

Policie v souvislosti s případem již údajně zadržela 3 podezřelé, dva Afghánce a jednoho Iráčana. Kromě toho za hranicemi tábora vyšetřovatelé našli alespoň 3 vybrakovaná vozidla.