nahoru

V Česku je 26 lidí nakažených koronavirem. Itálie má v karanténě 16 milionů lidí

-bam-, ČTK 8. března 2020 • 09:30
V Česku je 26 lidí nakažených koronavirem. Itálie má v karanténě 16 milionů lidí
foto: ČTK

Nemocnice Na Bulovce ohlásila včera večer dalších pět pozitivních pacientů na koronavirus. Na twitteru to večer uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Počet nakažených v České republice tím stoupl na 26. Za noc se jejich počet nezvýšil, testováno bylo 787 lidí, za poslední den téměř 200. Vyplývá to z čísel zveřejněných na webu ministerstva zdravotnictví. U žádného infikovaného není podle dosavadních informací průběh nemoci vážný.

První tři případy nákazy koronavirem v Česku testy odhalily před týdnem v neděli. Během pátku i soboty přibylo po sedmi nových nakažených. Celkem 22 případů má souvislost s Itálií. Jde o lidi, kteří tam pobývali, dva se od nich nakazili. Zbylé čtyři případy mají vazby na americký Boston.

Průběh nemoci u všech infikovaných je stále mírný, někteří jsou zcela bez obtíží. Léčí se v pražské Nemocnici Na Bulovce a v nemocnici v Ústí nad Labem, postupně ale přibývá nemocných v domácí karanténě. Zdravotníci jí začali dávat přednost, aby zůstala nemocniční lůžka volná pro lidi s případným vážným průběhem nemoci.

S Itálií i dalšími dvěma zeměmi s velkým počtem nakažených, Čínou a Jižní Koreou, přerušilo Česko už dřív letecké spojení. Platí také zákaz vývozu dezinfekčních přípravků na ruce a respirátorů s vysokou účinností do zahraničí. Na deseti hraničních přechodech budou od pondělí namátkové kontroly, při nichž budou hasiči lidem v autech měřit teplotu. Lidé přijíždějící do Česka také na hranicích, v mezinárodních vlacích a na leteckých spojích dostanou informační letáky ke koronaviru.

Itálie zavedla obří karanténu, Čeští turisté se mohou vrátit domů

Na miliony obyvatel severní Itálie byla uvalena karanténa. Omezení pohybu se týká i velkých měst, uzavřena mají být i kulturní zařízení nebo sportoviště včetně lyžařských středisek. Itálie je v Evropě zemí nejhůře zasaženou nákazou novým koronavirem.

Vyhláška nařizuje faktickou izolaci Lombardie, kde bylo zjištěno nejvíce případů nákazy, a také 14 provincií v regionech Emilia-Romagna, Piemont a Veneto (Benátsko). Kromě toho se v celé zemi ruší sportovní akce a přerušuje činnost zábavních a kulturních zařízení, včetně divadel, muzeí a knihoven. Bary a restaurace musí zajistit minimálně metrovou vzdálenost mezi návštěvníky. Otvírací hodiny mají být omezeny od šesté ráno a do šesté večer. Podle agentury AP karanténa platná do 3. dubna dopadne na zhruba 16 milionů lidí. 

Čeští občané, kteří jsou momentálně v severní Itálii v oblastech, na něž italská vláda uvalila karanténu, se mohou vrátit domů, uvedl na twittru ministr Vojtěch. "Italský premiér Giuseppe Conte v noci na dnešek nařídil faktickou izolaci Lombardie a dalších 14 provincií v regionech Emilia-Romagna, Piemont a Veneto. Jsou však povoleny návraty do svého bydliště. Chtěl bych ujistit naše občany v těchto oblastech, že se mohou vrátit zpět do ČR," uvedl Vojtěch na twittru.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na twittru informoval, že při komplikacích se Češi můžou obrátit na konzulární linky ambasády v Římě a konzulátu v Miláně.

-bam-, ČTKZastavte drahotu s PREMIUM+


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.