nahoru

Není trávník jako trávník. Jak se seče fotbalové hřiště nebo golfový green?

-bam- 1. září 2019 • 16:30
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
Profimedia.cz

Zelený koberec je v rámci sportovních klání vidět poměrně často. Nejčastěji vidíme perfektně střižený trávník fotbalových stadionů, po Wimbledonu také ten tenisový. Starost o sportovní travnatý povrch je v podstatě alchymie. Pojďme teď trošku nakouknout pod ruce profesionálům a podívat se do perfektního zeleného světa.

Fotbalový travnatý koberec

Až osm hodin denně zabere profesionálům starost o perfektní fotbalový trávník. Že se vám to zdá moc? Nesmysl. Je totiž třeba každodenní údržby, jako je provzdušňování, kropení i sestřih. Trávník je třeba sestřihávat několikrát do týdne, a to na délku maximálně 30 milimetrů, zavlažovat a vhodně jej hnojit. To vše proto, aby měl pevné kořenové systémy, byl odolný extrémní zátěži a byl schopný rychlé regenerace. Základem fotbalového trávníku bývají především lipnice luční a jílek vytrvalý. Výměna trávníku je velmi nákladný proces, protože se dbá především na to, aby byl složen z těch nejodolnějších travin. Na stadion se většinou vozí po pásech, které se skládají vedle sebe. Velké fotbalové kluby mají k dispozici také vyhřívání trávníku. To je důležité především v zimě, kdy snižuje mechanické poškozování a zkracuje dobu zimního klidu. Nepředstavujte si ale, že slouží k tání sněhu, ten se musí nejdříve z povrchu odstranit.

Legendární tenisová hřiště

Travnatý dvorec je jedním ze základních druhů tenisových hřišť. Ač byla tráva zprvu nejčastějším povrchem, postupně byla nahrazena. Dnes má hlavní zastoupení v Anglii. Základní složkou travnatého tenisového povrchu je jílek. Jeho procentuální obsah se turnaj od turnaje liší, ale třeba na wimbledonských kurtech má 100% zastoupení. I travnatý dvorec vyžaduje maximální a intenzivní péči, v podstatě se jedná o neustálé úpravy. Každý rok je jej třeba také přesít. Tráva je kluzký povrch, čehož využívají především fotbalisté. Vliv má ale i na tenisové hráče. Tenisové míčky na travnatém povrchu rychle odskakují a díky nerovnostem mohou také měnit svou trajektorii. I proto na trávě neuvidíme tolik dlouhých výměn jako třeba na antuce. Tento povrch je ideální pro silové hráče jako je Roger Federer, nebo legendární Pete Sampras a Björn Borg. Mezi královny travnatého povrchu patřila z žen také Martina Navrátilová.

Každá část areálu s jinou směsí

Svá specifika mají i další sporty, jako například golf. Ten se do světa rozšířil z Anglie, Skotka a Irska, kde se ještě dodnes někde o úpravu greenů starají tradiční ovce. Na světě je více než 32 tisíc golfových hřišť, která se v hlavní sezóně sečou každý den. U golfu je zajímavé také to, že pro jednotlivé části hřiště jsou často voleny odlišné travní směsi. Pro green se tak používá jiná než třeba pro areál odpaliště a fairway.   

Nohy nahoru

Pokud nejste majitel golfového hřiště, tenisového dvorce nebo fotbalového stadionu, těmto strastem se můžete pousmát. Ale ruku na srdce, sekání trávy není zrovna nejoblíbenější činností, ani když se bavíme o malé zahrádce. Usnadněte si proto práci a vyzkoušejte robotickou sekačku od společnosti Robomow. Ta udělá práci za vás a vy se zatím budeme moci koukat na nějaký ten sportovní přenos. Vyzkoušejte třeba model RC 304 U s šíří seče 28 cm. Tento stroj se hravě postará o zahradu o velikosti 500 m2, je plně automatizovaný a lze jej ovládat prostřednictvím Bluetooth či aplikace. 

-bam-
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.