Ilustrační snímek

Ilustrační snímek Zdroj: Profimedia

5 způsobů pití vodky: Evropané čistou, Američané s tabascem a Afrika přidává med a limetku

Vodka byla vždy destilátem, který díky své jemně neutrální chuti sváděl k tomu, aby se s ním na barových pultech odvážně experimentovalo. A jak popularita tohoto alkoholického nápoje rostla, tak každý světadíl si postupně našel svou vlastní originální a chutnou úpravu, pomocí které jí přijal za svou. Vybrali jsme proto pro vás inspirativní svěží a barevné receptury ze všech koutů světa, jež mohou potěšit nejen vaše oko, ale i chuťové buňky.

1) Americká Bloody Mary – kontroverzní kombinace chutí, která není pro každého

Většině lidí se při představě koktejlu evokují sladké chutě a jemné ovocné vůně. Bloody Mary je však tradičním americkým koktejlem, jenž tuto představu rozbíjí. Až před sebou v USA uvidíte vysokou sklenici s rudým nápojem, tak počítejte s tím, že uvnitř krom vodky naleznete rajčatový džus, stonek řapíkatého celeru, tabasco, worcesterovou omáčku, limetku, pepř a možná i špetku soli.  A ačkoliv většina Američanů na tento explozivní mix chutí nedá dopustit, tak někteří přesto tento nápoj používají radši jen na léčbu kocoviny.

2) Africká Dawa – medicína svahilských kmenů

Dawa je typickým keňským koktejlem, jenž v sobě snoubí trpkou chuť limetky, sladkost medu a síly vodky. Tato kombinace sladkokyselého nápoje dokáže v teplých měsících osvěžit nejen vaše tělo, ale ukonejšit i ducha. Ne nadarmo slovo dawa znamená ve staré svahilštině medicína.

3) Asijský Spiced mango koktejl – pálivý zážitek pro odvážné

Láká vás představa prolnutí chuti sladkého nektaru z manga s nebezpečně pálivými papričkami jalapeňos? Přidejte do této směsi vodku, šťávu z agáve a limetku a podaří se vám vykouzlit provokativně pálivou asijskou lahůdku, která vám zaručeně jemně zvedne tep.

4) Australské Kiwi – osvěžující nápoj s jemnými podtóny bylinek

Kiwi je v Austrálii nejen milovaný chráněný pták, ale i nápoj, kteří si místní obyvatelé v minulosti oblíbili. V jeho receptu nalezneme nejenom kvalitní vodku, ale i citronovou šťávu, šumivé víno, kousky stejnojmenného zelenkavě šťavnatého ovoce, ale překvapivě i snítku tymiánu.

5) Evropský White Russian – sametově sladký mix chutí

I když vám každý správný severní Evropan řekne, že vodka se podává zásadně čistá a silně podchlazená, tak ani takový ortodoxní gurmán nebude imunní vůči její sametově jemné kombinaci s kávovým likérem a smetanou. O oblibu tohoto koktejlu s názvem White Russian se nesporně zasloužil kultovní film Big Lebowski. Jeff "Dude" Lebowski, hlavní hrdina filmu, jej totiž doslova miloval. Pokud však smetana nepatří mezi vaše oblíbené ingredience, stačí se se zkušeným mixologem domluvit a nechat si připravit verzi bez ní, takzvaný koktejl Black Russian.

A které vodky jsou nejpopulárnější?

Vodka, jež se vyrábí z obilí, je alkoholický nápoj čiré barvy obsahující obvykle 35 až 70 % alkoholu. Slovo „vodka“ pochází ze slovanského označení pro vodu. Konzumuje se buď čistá, chlazená, nebo v koktejlech. Mezi nejpopulárnější patří například vodka Amundsen se svým šestkrát destilovaným obilným lihem. Na její jemné chuti se značně podílí čistá voda, která je hned několikrát filtrovaná přes uhlíkové filtry vyráběné ze dřeva javoru, břízy či buku, jež ji zbavují nežádoucích minerálních látek. V jejím závěsu je vodka Nordic Ice. Z českých značek pak Pražská vodka, která byla v minulosti i vysoce oceňovaná na zahraničních soutěžích.