nahoru

Tetováním ku zdraví: Trvalá ozdoba kůže může posílit imunitu, a zvýšit tak odolnost těla k infekcím

Jaroslav Petr, vtm.zive.cz 11. listopadu 2019 • 08:15
Tetováním ku zdraví: Trvalá ozdoba kůže může posílit imunitu, a zvýšit tak odolnost těla k infekcím
foto: funtof.com

Vědci se dosud soustředili především na zdravotní rizika spojená s tetováním, například na negativní vliv použitých barev a také na možnosti zavlečení infekcí včetně žloutenky a HIV. Americký antropolog Christopher Lynn z University of Alabama nabídl opačný náhled na tetování a zabývá se jeho pozitivními efekty. Lynnův zájem o tetování není ryze akademický. Vydal se na Americkou Samou a umění tamějších tatérů vyzkoušel doslova na vlastní kůži. Pro výzkum zdravotních přínosů tetování se Lynnovi podařilo získat dobrovolníky z řad lidí, kteří se nechali tetovat jak v samojských komerčních tetovacích salonech, tak i u tradičních domorodých tatérů. A zjistil zajímavé věci.

Na spolupráci Lynnovi kývli jak místní obyvatelé, tak i turisté, kteří se rozhodli, že si z dovolené na Samoi odvezou trvalý suvenýr na kůži. Vědci odebírali dobrovolníkům vzorky před a po tetování a nechali v nich stanovit celou řadu látek. Kromě jiných i imunoglobuliny, stresový hormon kortizol či C-reaktivní protein, jehož zvýšené hladiny signalizují zánětlivou reakci.

Ukázalo se, že čím déle procedura tetování trvala, tím větší vyvolala nárůst imunoglobulinů třídy A. Zvýšení hladin těchto imunoglobulinů bylo patrné i poté, co se tetování zahojilo. Opakované tetování produkci imunoglobulinů ještě posilovalo. Tělo reaguje na nové tetování jako na průnik cizích částic a spouští proti nim imunitní reakci. Na té se podílí bílé krvinky ze skupiny makrofágů, které napadají cizorodé částice a snaží se je zlikvidovat. Zároveň zahájí jiné bílé krvinky produkci protilátek specifických proti molekulám nebo částem molekul z povrchu cizorodých částic.

Informace o těchto molekulách zůstává uložena v molekulární paměti bílých krvinek. Pokud se do těla dostane znovu cizorodá částice nesoucí tyto molekuly, je proti ní mobilizován imunitní systém velmi rychle. Lynn proto došel k závěru, že tetování nabudí imunitní systém tak, aby bylo lidské tělo s to rychle reagovat na cizorodé částice pronikající do poraněné kůže. Po tetování je ale pro lidské tělo snazší spustit arzenál imunitní obrany i proti dalším hrozbám, například proti infekcím z jídla.

Více se dozvíte v článku na webu VTM.zive.cz >>>

Na velmi povedená i velmi nepovedená tetování se podívejte v naší fotogalerii: 

Jaroslav Petr, vtm.zive.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.