Jaký byl vlastně Mohammed? Němci se to dozvídají z pivních podtácků, muslimové jsou rozčílení | Reflex.cz
nahoru

Jaký byl vlastně Mohammed? Němci se to dozvídají z pivních podtácků, muslimové jsou rozčílení

Clara Zangová20. května 2019 • 15:10
Němci se už tři roky učí o islámu z pivních podtácků
Němci se už tři roky učí o islámu z pivních podtácků
• foto: 
Twitter/The Local Germany

Německý koncept, který se snaží zvýšit povědomí o islámu, se paradoxně dostal do křížku s muslimskou komunitou. Nezisková organizace Orient Network, která propaguje mezináboženskou toleranci, zahájila už před třemi lety projekt, který vzdělává Němce o islámu prostřednictvím pivních podtácků. Muslimskou komunitu však spojení jejich víry s konzumací alkoholu rozčílilo.

„Jaký byl Mohammed?“ a „Jak je to s muslimy a vepřovým?“ ptají se třeba podtácky, na které můžete narazit v některých hospodách po celém Německu, když si objednáte orosený mok. Tyto otázky mají přispět k lepšímu pochopení čím dál častějšího náboženství v Německu, potažmo v celé Evropě. Na druhé straně podtácku je pak QR kód a odkaz na odpověď. Otázky jsou v regionálních dialektech té které německé oblasti.

Rakouská vládní krize pokračuje. Kabinet se rozpadá kvůli sporu o ministra vnitra

Má se jednat o témata, na která jsou muslimové tázáni nejčastěji. Na jejich formulaci se podíleli sami muslimové a schválila je Ústřední rada muslimů v Německu. Projekt fungoval po dobu tří let relativně bez problému, než se nedávno podtácky dostaly i do města Maintal poblíž Frankfurtu. Místním muslimům se nelíbí, že jejich náboženství, které zakazuje alkohol, je s ním prostřednictvím konzumace piva spojováno.

„Měli vyrobit pohlednice nebo otázky umístit do autobusů. Proč musí být zrovna v hospodách?“ ptá se šéf místního poradního výboru pro cizince Salih Tasdirek. Organizace Orient Network se brání tím, že je sice pochopitelné spojovat si pivní podtácky s alkoholem, neznamená to však, že si s ním budou lidé automaticky spojovat islám jen proto, že jsou na nich otázky o něm. Město i organizace se shodují, že pouze chtěly rozpoutat diskusi o aktuálním společenském problému.

Co pro muslimy znamená ramadán a proč ho slaví pokaždé v jiném období roku

Islám je v současnosti nejrychleji rostoucím náboženstvím v Evropě. V Německu by měli muslimové podle průzkumů tvořit 7–10 % populace. V České republice je však situace diametrálně odlišná. Podle údajů z posledního sčítání lidu v roce 2011 se hovoří o 0,2 % muslimů. I když jsou údaje již osm let staré, radikální nárůst muslimské populace se nedá předpokládat.

Smrt, strach a beznaděj. Unikátní fotky ukazují málo známé masakry Židů v Pobaltí
Nebude voda ani potraviny, Česko se mění v poušť a bude to určitě horší, máme už jen…
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější