Prvňáčkem v sedmdesáti. Škola v Jižní Koreji přijímá místo dětí negramotné babičky | Reflex.cz
nahoru

Prvňáčkem v sedmdesáti. Škola v Jižní Koreji přijímá místo dětí negramotné babičky

Tereza Stonišová30. dubna 2019 • 08:20
V sedmdesáti školačkou. Korea otevřela unikátní projekt vzdělávání seniorů.
V sedmdesáti školačkou. Korea otevřela unikátní projekt vzdělávání seniorů.
• foto: 
Profimedia.cz

Jižní Korea se dlouhodobě potýká se snižující porodností a celkovým stárnutím populace. Z toho důvodu se stalo poměrně častým jevem, že některé první třídy základních škol je téměř nemožné naplnit. Proto se v jedné ze škol rozhodli pro unikátní řešení. Mezi šestiletými žáky se ocitli i sedmdesátiletí.

 

Paní Hwangové je sedmdesát let. Přesto spolu se svými vnoučaty, která jsou o více než šedesát let mladší, chodí do první třídy základní školy. Nejedná se o žert, nýbrž o výsledek mnoha souvisejících faktorů, které daly vzniknout unikátnímu nápadu: zapojit do výuky seniory a seniorky, kteří jsou negramotní a chtějí si podzim života zkvalitnit čtením a psaním. Protože v některých jihokorejských školách chybí žáci, mohl být nápad uskutečněn. Realizace se chopila základní škola v jihokorejské provincii Daegu, která tak má mezi prvňáčky i několik důchodkyň. „Mým snem vždy bylo napsat jednou svým dětem dopis,“ odpověděla americkému New York Times jedna ze žákyň, paní Hwangová na otázku, proč se do experimentu zapojila.

Tragédie v Turecku: Při dopravní nehodě zemřel fotbalista Josef Šural

Příběh paní Hwangové je podobný jako příběh jejích seniorních spolužaček. Pochází z početné rodiny, která se živila převážně zemědělstvím. Jako starší sourozenec měla za úkol hlídat své mladší bratry a sestry, případně obstarávat prasata, která její rodina vlastnila. Zatímco se její vrstevnice učily ve škole číst a psát, ona je vždy jen zpoza stromu pozorovala, jak vycházejí ze školní budovy. Nikdy neuměla číst a psát. Svých šest dětí, které s manželem vychovala, poslala do školy – pochopitelně i střední – všechny. Možnost naučit se psát a číst dostala paní Hwangová až nyní, když jsou první třídy žáků téměř prázdné.

Základní škola se rozhodla přijmout kohokoliv bez ohledu na věk, kdo neumí číst a psát. Kromě Hwangové se ve škole s téměř stoletou tradicí vzdělává šest dalších žen. Nejstarší žákyni je rovných osmdesát let. Studium si údajně všechny chválí – se svými šestiletými spolužáky tráví čas i na školních výletech, ve školní družině nebo při společném jídle.

Fotograf vyvezl z KLDR snímky, po jejichž zveřejnění mu byl navždy zakázán vstup do země

Podobně jako v ostatních základních školách, i v Daegu je možné po generace pozorovat úbytek školou povinných dětí. Když syn paní Hwangové, jemuž je nyní 42 let, stejnou školu před pětatřiceti lety navštívil poprvé, bylo v každém ročníku devadesát dětí, každý měl tedy tři třídy. Nyní škola čítá dohromady 22 studentů, z čehož v páté a čtvrté třídě je pouze jeden jediný žák.

Letošní rok je ještě horší než ty předchozí. K zápisu pro následující školní rok nepřišel ani jeden žák. „Šli jsme dokonce dělat nábor do okolních vesnic, hledali jsme děti, které se třeba nedostavily k zápisu. Nenašli jsme však vůbec nikoho,“ řekl pro New York Times ředitel školy Lee Ju-young. Problém v oblasti nevznikl jen kvůli nízké porodnosti, ale také kvůli stěhování obyvatel. Ti se často stěhují za prací do větších měst, kde snáze získají uplatnění.

Vladimír Pikora: Střední třída mizí, politiku to radikalizuje, viník je přehlížen
Psychiatr Hollý: Alkohol je jed, poškozuje mozek. Žádné množství není bezpečné, je to…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zrcadlo českého národa: Karel Gott si v roce 1977 zvolil stranu hřiště. A vybral si špatně
PREMIUM X Jak na pazourek? Zkušený mistr řemesla vás naučí nejlepší řemeslné triky neandertálců
PREMIUM X Východ vrací úder: Počítačové hry válcují Hollywood a Češi jsou u toho
PREMIUM X Jefim Fištejn: Pokrok nezastavíš aneb Politická korektnost za hranicí absurdity
PREMIUM X Zpověď 63leté striptérky jménem Sugar: Lidi se tomu nejdřív chechtají, ale pak se třeba zamyslí

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější