Velikonoční neděle v Norsku: Vraždy a zločin, kam se podíváš | Reflex.cz
nahoru

Velikonoční neděle v Norsku: Vraždy a zločin, kam se podíváš

Radka Typltová21. dubna 2019 • 14:20
Norové tráví velikonoční svátky ve společnosti detektivek
Norové tráví velikonoční svátky ve společnosti detektivek
• foto: 
Pixabay

Co si vybavíte, když se řekne Norsko? Soby a polární záři? Sociální stát?  Barnevernet? Severské krimi? Právě poslední jmenované má kupodivu velmi úzkou souvislost s norskými Velikonocemi.

Tahle mírně bizarní tradice (stejně jako pomlázka pro zbytek světa) odstartovala už před téměř stoletím jistým marketingovým plánem. Norští spisovatelé Nordahl Grieg a Nils Lie chtěli pro svůj román nazvaný Bergenstoget plyndrett i natt, volně přeloženo jako Noční loupež ve vlaku do Bergenu získat trochu publicity. A nebyli to žádní troškaři. Knihu propagovali na celé první stránce norského deníku Aftenposten právě během Velikonoc v roce 1923. Lidé se mohli přetrhnout, aby si knihu koupili, stal se z ní bestseller a začala tradice tzv. påskekrim – velikonočních thrillerů.

Strašidelné Rusko: Fotograf drsně dokumentuje neviditelnou stranu postsovětské východní…

Hned následující rok se vydavatelé o Velikonocích zaměřili na detektivní romány a od té doby se detektivky staly důležitou součástí velikonočních tradic v Norsku. V tomto období stoupají tržby knihkupců v segmentu detektivních románů až o 50 %, takže mnoho vydavatelů přesunuje jejich vydávání na jaro. Svůj kus z koláče ochuceného vraždami a zločiny si chtějí pochopitelně ukousnout i televize a rádia. Kraťoučké detektivní komiksové hádanky najdete od roku 1997 dokonce i na krabicích od mléka. Případy vymýšlejí norští spisovatelé. U snídaně je o zábavu postaráno.

Norové detektivky zbožňují. Navíc je to sport nejen individuální, ale i kolektivní. Donekonečna o nich totiž vášnivě debatují. Ale na velikonoční neděli si s nimi zalezou do kouta na horské chatě a nic je od dobrého románu nevyruší.

Erotika ve vaši představivosti: Podívejte se na nevinné snímky, které však ukazují…

Ti, kteří neholdují čtení, nemusí zoufat. Televize a rozhlas se ve vysílání detektivek předhánějí. Vysílají nejen klasiky v podobě Sherlocka Holmese a Hercula Poirota, ale i pořádné krváky a horory. Právě velikonoční detektivky možná stojí za celým fenoménem severského krimi.

Kromě vražd a zločinů mají Norové i nudnější a chutnější velikonoční zvyky: vajíčka plněná sladkostmi, pojídání pomerančů a jehněčích žebírek. O Velikonocích pak často také vyrážejí na běžky a pozorují východ skunce.

Jak se nám žilo za totality? Praha roku 1970 očima tehdy mladého fotografa z Amsterdamu
Život pod Ceaușescem: Unikátní fotky Rumunska pod vládou komunistického diktátora.…

Radka TypltováVolby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,990
29,330
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější