Život pod Ceaușescem: Unikátní fotky Rumunska pod vládou komunistického diktátora | Reflex.cz
nahoru

Život pod Ceaușescem: Unikátní fotky Rumunska pod vládou komunistického diktátora

pos9. července 2019 • 13:10
Život pod Ceaușescem: Unikátní fotky Rumunska pod vládou komunistického diktátora
foto: Flickr / Andrei Pandele

Andrei Pandele byl mladým architektem, když počátkem 70. let minulého století začal fotit své rodné Rumunsko. Jeho aparát zachytil obrovské změny, kterými země pod vládou komunistického diktátora Ceaușesca prošla. Některé jeho fotografie jsou bolestnou připomínkou doby zkázy a ztraceného života.

Na přelomu 60. a 70. let přinesl Nicolae Ceauşescu do Rumunska veliké změny. Poté co v čele Rumunské dělnické strany vystřídal svého předchůdce, přejmenovává stranu na Komunistickou stranu Rumunska a zemi prohlašuje socialistickou republikou. V roce 1974 je v zemi ustaven titul prezidenta a Ceauşescu je samozřejmě do této funkce doživotně „zvolen“.

V období po nástupu Ceauşesca do funkce prezidenta je Rumunsko ve znamení tzv. systemizace. Obyvatelé samot a menších vesnic jsou přestěhováváni do Bukurešti, která v též době prochází obrovskými přestavbami. Odhaduje se, že v průběhu 70. let byla zbourána jedna pětina historického centra města.

Když komunistický diktátor začal demolovat celé čtvrti, chtěl Andrei Pandele zvěčnit Bukurešť, kterou miloval a která mizela před očima. Nebylo to ilegální, přesto byl během prvního roku a půl asi třicetkrát vyslýchán na policii.

„Destrukce našeho hlavního města byla strašná, daleko horší bylo ale zničení životů milionů lidí. A tak místo města jsem začal fotografovat každodenní život jeho obyvatel. Myslím, že je mnohem více překvapující,“ říká fotograf. Jak se žilo v socialistickém Rumunsku, se podívejte do galerie:

pos
Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější