nahoru

Unikátní problém: Ve francouzském Castres mají každé pondělí zavřeny všechny lékárny. Už od roku 1973

Daniel Baret 16. března 2018 • 11:40
Jedna z lékáren ve francouzském městě Castres - ilustrační snímek
Jedna z lékáren ve francouzském městě Castres - ilustrační snímek
• foto: 
Google Street View

Obyvatelé ve městě Castres na jihozápadě Francie se musí každé pondělí modlit, aby náhodou nemuseli pro léky do jedné ze 17 místních lékáren. Všechny mají totiž v pondělí zavřeno. Už od roku 1973. Co za podobným, na první pohled zcela nesmyslným, rozhodnutím místních úřadů stojí?

Vyhláška omezující provoz lékáren byla zavedena v roce 1973 na nátlak odborů. Tehdy prý byla opodstatněná kvůli „spravedlivé hospodářské soutěži“, protože některé lékárny měly zaměstnance, v dalších byl pouze majitel či majitelka. Všichni pracující ale mají nárok na dva dny volna v týdnu a pondělí je v podivné vyhlášce výslovně zmíněno. Takže na začátku každého týdne mají zavřeno v Castres všechny lékárny bez výjimky. Informoval o tom web The Local a regionální francouzský deník La Depeche.

Mnoho obyvatel Castres si dávno myslí, že vyhláška o v pondělí zavřených lékárnách je úplný nesmysl. Chápali by, kdy někdo měl v pondělí zavřeno, jiný ne a volno by si vybral v jiný den. Zkrachoval ale i pokus tento systém prolomit. Soud nedávno rozhodl, že lékárna společnosti Mediprix, která v pondělí v Castres otevřela, tím porušuje zákon a za každé otevřené pondělí jí teď hrozí pokuta 50 tisíc euro.

Vedoucí této lékárny, Christine Monino-Clotová, chce ale bojovat dál. „Lékárna je veřejnou službou a neexistuje jediný důvod, proč by podobnou službu obyvatelé Castresu nemohli využívat. Vždyť ve Francii existují i města, kde jsou lékárny otevřeny 24 hodin denně po celý týden. Je absurdní, že v naší zemi nemůžeme volně pracovat,“ oponuje Clotová na webu The Local. Obecně má většina lékáren zavřeno ve Francii v neděli.

V Castres se proto narodila petice, která má přimět úřady, aby se lékárny v pondělí alespoň při otevírání střídaly. Většina majitelů lékáren je ale proti.

Někteří čtenáři se pak k unikátnímu případu na sociálních sítích ptali, jak je vůbec možné, že ve městě, které nemá ani 45 tisíc obyvatel, se uživí až 17 lékáren. A zjevně lékárníkům u toho nevadí, že všechny v pondělí zavřeno.Klíčová slova: Francie, Castres, lékarnaDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.