nahoru

Láska k Arktidě: Příroda mi dává vše, co potřebuji

Martin Mrázek20. srpna 2017 • 16:00
Láska k Arktidě: Příroda mi dává vše, co potřebuji
foto: Brice Portolan

Tinja Myllykangas se před šesti lety rozhodla navždy opustit pohodlný městský život. Univerzitní město Jyväskylä, kde vystudovala biologii, vyměnila za drsné pláně Laponska. Usadila se 180 kilometrů od nejbližšího města, stará se o 85 psů plemene husky a svého rozhodnutí nikdy nelitovala.

"Jsem ráda sama se svými psy a koňmi. Myslím, že samota je ten nejklidnější způsob života vůbec. Všechno to vzešlo z mé lásky ke zvířatům. Jde o mou vlastní náklonnost ke zvířatům a přírodě jako takové," uvedla Tinja v rozhovoru s fotografem Bricem Portolanem, který její domov zdokumentoval.

Mladá Finka žije společně s přítelem Alexem a cestuje jen na závody psích spřežení. Vaří na kamnech na dřevo, která zároveň vytápí její skromný příbytek. Světlo za dlouhých nocí jí poskytují jen svíčky. Pro vodu chodí každý den k řece, vždy se ale nejdříve musí prosekat ledem. Prádlo pere v malé sauně, jediném kousku "luxusu" na rozlehlých pozemcích.

Tvrdý kritik Erdogana byl zatčen v Granadě. Důvody jsou politické, zní z Německa

Na záplavu emailů od zájemců o jízdu s jejími spřeženími reaguje jen velmi sporadicky. Autorovi snímků, které si můžete prohlédnout v galerii, například odpověděla až po dvou měsících. O peníze jí skutečně nejde. Nejšťastnější je prý během arktické zimy, kdy teploty klesají až k -38 °C. Tehdy všude panuje naprostý klid.

"Zjistil jsem, že příroda má velice pozitivní dopad na lidi jak psychicky, tak fyzicky. Ta nutnost čelit rozmarům přírody z nich dělá skromnější bytosti, které tak nějak ví, kde je jejich místo," tvrdí Brice Portolan, který se na fotografování lidí žijících mimo civilizaci specializuje. Jeho snímky mladé Tinjy si můžete prohlédnout v galerii.

Ženy měly za komunismu lepší sex, tvrdí unikátní studie
Tereza Stonišová 20. srpna 2017 • 14:30

Ženy měly za komunismu lepší sex, tvrdí unikátní studie

Chci jít dál, stáhněte obvinění proti Polanskému, žádá žena, již slavný režisér…
Strhněme sochy Karla IV.!
Jiří X. Doležal 20. srpna 2017 • 10:47

Strhněme sochy Karla IV.!Klíčová slova: arktida, zajímavosti


Senátní a komunální volby 2018

Průvodce senátními volbami Průvodce komunálními volbami Jak křížkovat v komunálkách Jak volit do Senátu Jak se stát členem volební komise Jak získat voličský průkaz

Průběh voleb a výsledky budete moci sledovat v online přenosu. Nevíte, k čemu máme horní komoru parlamentu? Podívejte se na video, které pravomoci Senátu vysvětluje. Víte, jakých 27 obvodů letos volí senátory? V některých velkých městech se volí zároveň zastupitelstvo města i městské části. Aktuality a další informace najdete ve speciálech komunální volby a volby do Senátu.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,550
21,740
28,630
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější