Strhněme sochy Karla IV.! | Reflex.cz
nahoru

Strhněme sochy Karla IV.!

Jiří X. Doležal20. srpna 2017 • 12:00
Strhněme sochy Karla IV.!
foto: Profimedia.cz

Po hromadném bourání soch národních hrdinů z dob Konfederace, které proběhlo v posledních dnech v USA, by se z této pozoruhodné neomarxistické akce mohla stát i evropská tradice. Alespoň Česká republika by měla, podobně jako činí americké úřady, začít odstraňovat sochy velkých Čechů, které dnes nezbývá než z důvodu politické korektnosti zapřít.

Pokaždé, když jdu po Karlově mostě a míjím jeho staroměstskou stranu, otřese mnou pohoršení, odpor a znechucení nad okázalým a fašizujícím antisemitismem, který Pražané vyjadřují tím, že trpí u Karlova mostu stojící (přesněji sedící) sochu Karla IV. A samozřejmě i tím, že trpí nazývat tento most tak zastaralým, dnes nepřijatelným a urážlivým jménem - jménem vyhlášeného antisemity Karla IV.

Do Evropy za vlády tohoto dnes nekriticky obdivovaného židobijce přišel mor. Řádil především v Německu a tamní obyvatelstvo obvinilo z jeho šíření Židy. Následně radní Norimberka uzavřeli s Karlem IV. smlouvu, že pokud tamní Židé „budou vybiti nebo město opustí“, připadnou jejich domy a majetky vládcům města. Karel IV samozřejmě tušil, že dojde k loupeživým pogromům, ale přesto nechal norimberské jejich Židy vybít. 5. prosince 1349 pak norimberští - jako zálohu na holocaust - zavraždili pět set šedesát norimberských Židů. Většinu upálili nebo utloukli. Podobně i ve Frankfurtu nad Mohanem povolil Karel tamním měšťanům zabavit majetky ubitých Židů, takže 15. července 1349 proběhl pogrom i tam. Následně došlo i k pogromu v Chebu, jehož iniciátory Karel IV. omilostnil.

 

Snoubenec mi koupil prstýnek s moc malým diamantem, co mám dělat? Žena, která hledala…

Je naprosto nepřijatelné, aby v roce 2017 měl někde ve střední Evropě sochu vyhlášený antisemita. Je sice pravda, že tento rasista byl jednou z nejdůležitějších postav české státnosti. Ale to ho neomlouvá! Naší povinností je podívat se na historické postavy bez růžových brýlí předsudků a nacionalistických stereotypů, novým pohledem, který zohledňuje dnes respektované mravní normy a občanské svobody.

Proto vyzývám Magistrát hlavního města Prahy, aby sochu toho nechutného antisemity okamžitě odstranili, dřív než ji strhne pohoršený dav, a na podstavec umístil sochu jinou. Sochu odpovídající mravnímu imperativu doby, sochu lidskoprávní, multikulturní a všeobecně přijatelnou. Sochu transsexuálního muslimského vegana.

Šumavu poničila silná bouře. Nejvíce trpěla stejná oblast jako před dvěma lety
Nejstarší uprchlici světa, které je 106 let, nedali azyl ve Švédsku. Má se vrátit do…
Žena našla ztracený snubní prsten. Byl zarostlý v mrkvi
Tereza Stonišová 19. srpna 2017 • 10:42

Žena našla ztracený snubní prsten. Byl zarostlý v mrkvi

 
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Spravedlnost se blíží: Podezřelí z vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky zamíří před soud
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?
PREMIUM X Národní divadlo: Dům stavěný z největších ideálů aneb Služba i posluha ve „zlaté kapličce“
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější