nahoru

Tvrdý kritik Erdogana byl zatčen v Granadě. Důvody jsou politické, zní z Německa

Tereza Stonišová20. srpna 2017 • 15:00
Tvrdý kritik Erdogana byl zatčen v Granadě. Důvody jsou politické, zní z Německa
foto: BBC

Kritik tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana byl podle informací agentury Reuters zatčen včera odpoledne ve Španělsku. Není jasné, z čeho jej turecké či španělské orgány viní. Dogan Akhnali, který je nyní ve vazbě, byl známým kritikem tureckého vůdce Erdogana a bojovník za lidská práva. 

Dogan Akhnali, spisovatel a publicista, jehož hlavním tématem jsou lidská práva v Turecku, byl vzat do vazby na základě žádosti tureckých orgánů ve městě Granada. Na událost jako první reagoval německý poslanec za Zelené Volker Beck, který zatčení významného esejisty považuje za čistě politicky motivované jednání. Beck také prohlásil, že by Akhnali rozhodně neměl být vydán do Turecka, což si turecké autority včetně jejich vůdce Erdogana, velmi přejí. Podle britské BBC zatím není jasné, z čeho přesně byl Dogan Akhnali v Granadě obviněn.

 

Cesta za kmenem Pygmejů do srdce Afriky: Ta naše písnička Bambutijská

Beck dále uvedl, že za hlavní motiv spisovatelova zatčení považuje jeho politické názory a ostrou kritiku, jíž tureckého vůdce v minulosti často častoval. Několikrát se totiž vyjádřil ve smyslu, že se turecký prezident připravuje „rozšířit svou moc i mimo hranice Turecka“.

V červenci minulého roku se v Turecku odehrál protivládní puč, který Erdogan s pomocí vládních sil tvrdě potlačil. V souvislosti s pučem byly zatčeny desetitisíce lidí, prezident dokonce počítá do budoucna se znovuzavedením trestu smrti. Tento zákon spojoval s referendem, které mu v dubnu letošního roku výrazně rozšířilo pravomoci. Pokud by Turecko trest smrti zavedlo, pravděpodobnost, že by se kdy stalo členem EU, by se přiblížila nule.

Lidé si kvůli Hře o trůny kupují více huskyů, píše server Radio Times. Tyrion Lannister…
Krvavá noc na Filipínách. V Manile zemřelo rekordních 32 lidí v dalším protidrogovém…

 
Senátní a komunální volby 2018

Průvodce senátními volbami Průvodce komunálními volbami Jak křížkovat v komunálkách Jak volit do Senátu Jak se stát členem volební komise Jak získat voličský průkaz

Průběh voleb a výsledky budete moci sledovat v online přenosu. Nevíte, k čemu máme horní komoru parlamentu? Podívejte se na video, které pravomoci Senátu vysvětluje. Víte, jakých 27 obvodů letos volí senátory? V některých velkých městech se volí zároveň zastupitelstvo města i městské části. Aktuality a další informace najdete ve speciálech komunální volby a volby do Senátu.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,550
21,740
28,630
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější